Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wymagające szkolenie i nowe łodzie wodniaków z Warmii i Mazur

Data publikacji 31.10.2022

Szybko i skutecznie nieść pomoc na wodach i terenach przywodnych – to podstawowe zadanie stawiane co roku przed policyjnymi wodniakami. Aby jego wykonanie było możliwe, potrzebni są wykwalifikowani policjanci, mający do dyspozycji profesjonalny i nowoczesny sprzęt. Dlatego choć tegoroczny sezon wodny już się skończył, to wodniacy już przygotowują się do kolejnego. W tym celu wsparci przez specjalistów z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie wzięli udział w szkoleniu z nawigacji i ratownictwa wodnego w trudnych warunkach atmosferycznych, w tym w porze nocnej. Podczas szkolenia przetestowali też jedną z nowych łodzi, które trafiły do dyspozycji wodniaków w regionie.

W sezonie wodnym w 2022 roku (od maja do końca września) policyjni wodniacy na Warmii i Mazurach podjęli prawie 2000 interwencji. Brali udział w 8 akcjach ratunkowych na wodach i uratowali 9 tonących osób. Ujawnili ponad 2000 wykroczeń i usunęli z wód 16 nietrzeźwych sterników łodzi motorowych. Wyjaśniali okoliczności 3 wypadków i 16 kolizji na wodach. Przeprowadzili tysiące kontroli kąpielisk i dbali o bezpieczeństwo niezliczonej liczby osób korzystających z uroków wypoczynku nad wodą.

Zapewnienie bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych to jeden z absolutnych priorytetów policjantów z Warmii i Mazur w sezonie letnim. Ochronie życia, zdrowia i mienia osób wypoczywających nad akwenami poświęcane jest wiele uwagi i wykorzystywane do tego jest dużo specjalistycznego sprzętu. Służba policyjnych wodniaków to ratowanie życia tonącym, wyciąganie z opresji amatorów sportów wodnych, walka z kłusownictwem wodnym, podejmowanie działań poszukiwawczych na wodach, kontrole kąpielisk i dbanie o bezpieczeństwo osób aktywnie spędzających czas wolny nad wodą. Realizacja powyższych zadań nierzadko wiąże się z pracą w ekstremalnych i trudnych warunkach atmosferycznych. Niska temperatura, silne wiatry, wysoka fala - to tylko niektóre zjawiska mogące wystąpić na każdym akwenie. Dlatego policjanci realizujący zadania na wodach i terenach przywodnych muszą być wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt służący do niesienia pomocy innym i umożliwiający im to w sposób bezpieczny również dla nich samych.  

Systematyczne unowocześnianie i powiększanie floty wodnej w garnizonie warmińsko-mazurskim stanowi jedno z kluczowych przedsięwzięć, które przekłada się realnie na poprawę bezpieczeństwa zarówno mieszkańców naszego regionu, jak i licznie odwiedzających region turystów.

To dzięki zwiększającej się rokrocznie częstotliwości służb policyjnych wodniaków, możemy mówić zarówno o wzrastającym bezpieczeństwie, jak i prawidłowym oddziaływaniu prewencyjnym, które studzi niebezpieczne i nieodpowiedzialne zachowania turystów wypoczywających nad wodą.

Dzięki podjętym przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie działaniom flota wodna została powiększona o 3 nowe i nowoczesne łodzie patrolowo ratownicze RiB Sportis S-6500/K o pojemności 2785cm3 i mocy 200 KM, kat. R-2. Zakup jednostek pływających został sfinansowany dzięki wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz środkom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego i budżetu KWP w Olsztynie. Łodzie od przyszłego sezonu nawigacyjnego będą użytkowane na Szlaku wielkich Jezior Mazurskich przez jednostki KPP w Giżycku i KPP w Piszu oraz na jeziorze Jeziorak przez KPP w Iławie. Dzięki temu możemy mówić o liczbie 34 łodzi w całym województwie znajdujących się w 14 jednostkach terenowych KWP w Olsztynie.

Choć tegoroczny sezon nawigacyjny już się skończył, to policyjni wodniacy już myślą o kolejnym i póki pogoda na to pozwala realizują potrzeby szkoleniowe. Wszystko po to, by być jeszcze lepiej przygotowanym do wyzwań, które postawi przed nimi kolejny sezon.

Dzięki wsparciu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie zorganizowane zostało w dniach 26.10-28.10.2022r. na terenie Ośrodka Szkolenia PSP KWP SP w Olsztynie doskonalenie zawodowe pod nazwą „Nawigacja i ratownictwo wodne w trudnych warunkach atmosferycznych w tym w porze nocnej”, przewidziane dla funkcjonariuszy realizujących zadania na wodach i terenach przywodnych garnizonu warmińsko – mazurskiego. Do szkolenia przystąpiło 20 funkcjonariuszy jednostek terenowych KWP w Olsztynie. Zakres szkolenia obejmował doskonalenie technik prowadzenia łodzi służbowych w różnych szykach (w działaniach zespołowych) oraz w utrudnionych warunkach porą nocną we mgle. Techniki dotyczyły pływania na azymut z wykorzystaniem urządzeń mobilnych GPS oraz noktowizji. Podczas pływania funkcjonariusze utrwalali ręczną nawigację łodzi za pomocą oświetlenia lightstick (światło chemiczne). Cześć teoretyczna obejmowała tematykę dotyczącą zasad adaptacji oka do ciemności i poznanie możliwości ludzkiego wzroku podczas pływania w porze nocnej, co ma znaczące przełożenie na poziom bezpieczeństwa załogi łodzi służbowej podczas wykonywania obowiązków służbowych po zmroku. Możliwość zapoznania się z zasadą działania fotoreceptorów oka, odpowiedzialnych za widzenie w ciemności, była niezbędnym elementem przygotowującym do późniejszych zajęć praktycznych.

 • Łodzie na wodzie. Dwie łódki przepływające obok siebie. Widok z góry
  Łodzie na wodzie
 • Policjanci podczas szkolenia siedzą w sali
  Policjanci podczas szkolenia
 • Policjanci podczas szkolenia siedzą w sali, a na biurkach mają rozłożone mapy
  Policjanci podczas szkolenia
 • Policjanci podczas szkolenia siedzą w sali, a na biurku mają rozłożoną mapę
  Policjanci podczas szkolenia
 • Policjant podczas szkolenia obserwuje mapę na biurku
  Policjant podczas szkolenia
 • Sternik siedzący za sterami w łodzi
  Sternik łodzi
 • Policjanci podczas szkolenia stojący na pokładzie łodzi
  Policjanci podczas szkolenia
 • Policyjna motorówka na jeziorze
  Policyjna motorówka na jeziorze
 • Policyjna motorówka na jeziorze z policjantami na pokładzie
  Policyjna motorówka na jeziorze
 • Policjanci podczas szkolenia
  Policjanci podczas szkolenia
 • Policjanci podczas szkolenia. Instruktor rzuca koło ratunkowe w kierunku łodzi
  Policjanci podczas szkolenia
 • Policjanci podczas szkolenia
  Policjanci podczas szkolenia

Celem szkolenia było doskonalenie oraz podniesienie skuteczności wykonywanych czynności służbowych funkcjonariuszy Policji realizujących zadania na wodach i terenach przywodnych, przygotowanie do reagowania na nagłe zagrożenia życia i zdrowia oraz do prowadzenia działań ratowniczych na wodach, w tym w porze nocnej, przy użyciu łodzi służbowych oraz podniesienie bezpieczeństwa własnego policjantów realizujących zadania na wodach i terenach przywodnych podczas trudnych warunków atmosferycznych, w tym w porze nocnej.

Szkolenie zostało przeprowadzone m.in. przez specjalistów z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i przy udziale Dyrektora Delegatury w Giżycku Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Bydgoszczy, dzięki którym zrealizowano takie zagadnienia jak: taktyka prowadzenia działań ratowniczych w wodzie przy ograniczonej widoczności, umiejętność prowadzenia asekuracji ratującego oraz zabezpieczanie osoby ratowanej, umiejętność bezpiecznej ewakuacji osoby poszkodowanej poza strefę zagrożenia, umiejętność orientacji na akwenie przy pomocy przyrządów nawigacyjnych i punktów orientacyjnych, spełnianie warunków bezpiecznej żeglugi w nocy.

Na poniższym nagraniu, które rozpoczyna plansza z logo KWP w Olsztynie i widok na mapę oraz kompas trzymane w dłoni, w kolejnych ujęciach widoczne są policyjne łódki pływające po jeziorze. Film przeplatany jest ujęciami z lotu ptaka, wykonanymi dronem oraz ujęciami z pokładu łódki i kamery przyczepionej do dziobu motorówki. Na filmie są widoczni również policjanci ubrani w kaski i kamizelki ratunkowe, stojący na pokładzie łodzi. Film kończy widok na jezioro oraz plansza z loko KWP w Olsztynie.

Film Szkolenie policyjnych wodniaków na jez. Ukiel

Opis filmu: Szkolenie policyjnych wodniaków na jez. Ukiel. Motorówki pływające po jeziorze

Pobierz plik Szkolenie policyjnych wodniaków na jez. Ukiel (format mp4 - rozmiar 22.29 MB)

Film w lepszej jakości jest dostępny na naszym kanale w serwisie YouTube.com pod adresem https://www.youtube.com/watch?v=2mh8NmRaCB4

Film zrealizowany przez Zespół Prasowy KWP w Olsztynie.

(tm)

 

Powrót na górę strony