Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ponowne uderzenie CBŚP w gang - zlikwidowany magazyn z kradzionymi rzeczami

Data publikacji 08.11.2022

Policjanci CBŚP zatrzymali kolejne 4 osoby i odzyskali skradzione w Niemczech telewizory, pasy bezpieczeństwa, instrumenty klawiszowe, części samochodowe i inne, o łącznej wartości ponad milion złotych. Z ustaleń śledztwa wynikało, że członkowie gangu kradli w Niemczech towar z samochodów ciężarowych, magazynowali go w Polsce, a następnie sprzedawali. W śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wlkp. występuje już 12 podejrzanych.

Policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskiego Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 4 osoby. Czynności są kontynuacją sprawy, o której pisaliśmy w marcu br. w artykule pt.: Rowery warte 2,1 mln zł skradzione w Niemczech odzyskane w Polsce – rozbity gang. Śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej prowadzą policjanci CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wlkp. Z ustaleń śledztwa wynikało, że członkowie gangu okradali w Niemczech samochody ciężarowe z przewożonych ładunków, towar trafiał do „magazynów” na terenie Polski, a następnie był sprzedawany.

Policjanci CBŚP współpracując z niemieckimi funkcjonariuszami z Cottbus LKA 224 ustalili, że na terenie Niemiec nadal dochodziło do kradzieży towarów przewożonych na naczepach samochodów ciężarowych. W efekcie kolejnych czynności funkcjonariusze dotarli do potencjalnych odbiorców kradzionego mienia.

Pod koniec października policjanci CBŚP zatrzymali 4 osoby oraz przeszukali domy i miejsca użytkowane przez podejrzanych. Dwóch mężczyzn wpadło podczas podróży samochodem przewożącym skradzione kilka dni wcześniej telewizory, dwie kolejne zostały zatrzymane w miejscach zamieszkania na terenie województwa lubuskiego. W trakcie działań policjanci odzyskali m.in. 97 telewizorów wartych ok. 350 tys. zł, 314 pasów bezpieczeństwa do luksusowej marki samochodowej wartych ok. 650 tys. zł oraz 38 elektronicznych instrumentów klawiszowych i 76 sztuk osprzętu muzycznego, o łącznej wartości 70  tys. zł. Całość odzyskanego i zabezpieczonego mienia oszacowano na kwotę ponad milion złotych.

Odzyskane telewizory zostały skradzione w nocy z 18/19 października br. w Niemczech. Straty powstałe w wyniku zdarzenia wyniosły 190 tys. euro. Pasy bezpieczeństwa padły łupem podczas kradzież z włamaniem do samochodu ciężarowego, do którego doszło w lutym br.  na terenie Niemiec. W tym przypadku straty sięgnęły ponad 509 tys. euro. Pod koniec zeszłego roku w Niemczech skradziono elektroniczne instrumenty klawiszowe i osprzęt muzyczny, wartość strat oszacowano na kwotę 26,5 tys. euro.

Podczas akcji policjanci zabezpieczyli także kilkadziesiąt części i podzespołów samochodowych. Jak się okazało niektóre części pochodzą z co najmniej 8 skradzionych pojazdów. Auta zostały skradzione na przestrzeni ostatnich 2 lat z terenu Niemiec, Słowacji i Belgii. Ustalono, że ostatni ze skradzionych samochodów Jeep Grand Cherokee został utracony na terenie Niemiec w dniu 21 października 2022 roku.

Śledztwo w sprawie nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Gorzowie Wlkp. Wszyscy zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz paserstwa kradzionych na terenie Niemiec towarów. Sąd Rejonowy w Gorzowie Wlkp. wobec 4 zatrzymanych zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. 

  • Kilkadziesiąt kartonów ustawionych w pomieszczeniu
  • Kilkanaście kartonów i czarnych skrzynek oraz fotele samochodowe stojące w pomieszczeniu.
  • Kilkanaście kartonów stojących w pomieszczeniu
  • Funkcjonariusze prowadzą wózek na którym leżą skrzynie biegów
  • Pasy bezpieczeństwa leżące w tekturowych pudełkach
  • wiele różnych części samochodowych leżących na strychu
  • Częściowo rozebrany samochód oraz palety z workami stojące w blaszanym garażu
  • Fotele oraz wiele elementów tapicerek samochodowych leżących w pomieszczeniu
  • Częściowo rozebrany pojazd stojący w pomieszczeniu
Powrót na górę strony