Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo pod przykrywką dobroczynności - ostrołęccy policjanci przerwali nielegalny proceder

Data publikacji 08.11.2022

„Pomóż mojemu piesku” - tak zaczynały się słowa młodej ostrołęczanki, która utworzyła fałszywą internetową zbiórkę pieniędzy. W ten sposób oszukała kilkadziesiąt osób z terenu całego kraju. Dzięki bardzo dobremu rozpoznaniu i sprawnym działaniom policjantów z ostrołęckiego Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją podejrzana o oszustwa nie uniknie odpowiedzialności karnej. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zdarzają się przypadki, kiedy nasza nieświadomość i dobra wola jest wykorzystywana, gdyż pod „przykryciem” wolontariusza kryje się oszust. Niestety takie osoby bezwzględnie wykorzystują dobroć i chęć pomocy innym. W strukturach ostrołęckiej komendy policji znajduje się komórka, która zajmuje się tego rodzaju przestępczością, jest nią Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją.

To właśnie funkcjonariusze z tego wydziału ustalili, że na terenie Ostrołęki mieszka osoba, która utworzyła fałszywą zbiórkę pieniędzy rozpoczynającą się słowami „Pomóż mojemu piesku”. Zebrane w ten sposób pieniądze, wedle zapewnień internetowych wpisów ostrołęczanki, miały zostać przeznaczone na leczenie psa.

Czynności procesowe z udziałem 28-latki były prowadzone w minionym tygodniu. W ich trakcie ustalono, że na jej konto wpłynęły pieniądze od wielu darczyńców z terenu całej Polski, niestety, jak się okazało ani jedna złotówka nie trafiła na wskazany w zbiórce cel jakim było leczenie czworonoga.

Zebrany materiał dowody pozwolił na przedstawienie kobiecie kilkudziesięciu zarzutów dotyczących oszustwa do których się przyznała. Niebawem odpowie ona za swoje postępowanie przed sądem. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Osoby oszukane przez ostrołęczankę proszone są o bezpośredni kontakt z Wydziałem dw. z  Przestępczością Gospodarczą i Korupcją pod numer telefonu 47 704 15 00.

Ostrołęcka policja przypomina: aby prowadzić zbiórkę pieniędzy należy uzyskać zgodę wydaną przez fundację oraz Ministerstwo Finansów. Bez wymaganych dokumentów zbiórka taka jest nielegalna. Informacja o legalnej zbiórce pieniędzy zawsze zamieszczona jest na stronie internetowej Portalu Zbiórek Publicznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pod adresem zbiorki.gov.pl.

Prowadzenie publicznych zbiórek pieniędzy, bez wymaganego zgłoszenia jest wykroczeniem (art. 56 Kodeksu Wykroczeń), zagrożonym karą grzywny do 5000 zł. Natomiast podawanie się za wolontariusza i zbieranie pieniędzy jest przestępstwem oszustwa (art. 286 Kodeksu Karnego), zagrożonym karą pozbawienia wolności do 8 lat.

(KWP w Radomiu / sc)

Powrót na górę strony