Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszty dla członków grupy przestępczej za składowanie niebezpiecznych odpadów

Data publikacji 09.11.2022

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej, którzy składowali niebezpieczne odpady na terenie województwa śląskiego i opolskiego. Przestępcy w wieku 42, 43 i 52 lat, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, decyzją sądu trafili do aresztu.

Od 3 lat w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie działa grupa śledczych, zajmująca się zwalczaniem nielegalnego procederu składowania niebezpiecznych odpadów. Do tej pory, dzięki ścisłej współpracy z Prokuraturą Regionalną w Katowicach, zatrzymali oni już 58 osób za udział w zorganizowanej grupie przestępczej, czerpiącej zyski z transportowania i składowania groźnych dla życia i zdrowia substancji. 36 z nich trafiło do aresztu.

Pod koniec ubiegłego tygodnia, 3 listopada, policjanci z Częstochowy, wspierani przez mundurowych z SPKP z Katowic i Opola, zatrzymali 2 mieszkańców województwa śląskiego w wieku 43 i 52 lat. Obaj usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Mężczyźni mają na koncie przestępstwa popełniane od 2019 roku przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu, ochronie środowiska, mieniu oraz wiarygodności dokumentów w związku z nielegalnym transportowaniem i składowaniem prawie 600 tys. litrów odpadów niebezpiecznych na terenie Paniówek (powiat gliwicki). Dodatkowo 43-latek usłyszał zarzut transportowania i składowania wysoce łatwopalnych i niebezpiecznych substancji na terenie Sosnowca i Siemianowic Śląskich.

W poniedziałek natomiast policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy wpadli na trop 42-letniego mieszkańca województwa śląskiego, który do tej pory ukrywał się przed organami ścigania. 42-latek w 2017 roku kierował grupą przestępczą zarabiającą na nielegalnym obrocie szkodliwymi odpadami. Mężczyzna usłyszał zarzuty gromadzenia i składowania niebezpiecznych dla życia i zdrowia wielu osób odpadów między innymi na terenie Kędzierzyna-Koźla (w ilości kilkuset tysięcy litrów) i Dąbrowy Górniczej (ponad 200 tysięcy litrów).

Na podstawie badań przeprowadzonych na zabezpieczonych próbkach biegli stwierdzili, że substancje te, składowane i przechowywane w niewłaściwy sposób, mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia wielu osób, a także powodować istotne zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym.

Cała trójka, na wniosek Prokuratury Regionalnej w Katowicach, decyzją sądu trafiła już do aresztu, gdzie spędzi najbliższe 3 miesiące.

Za kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej, transport i składowanie odpadów niebezpiecznych w sposób zagrażający życiu i zdrowiu wielu osób grozi do 10 lat więzienia.

Apelujemy!

Każdy, kto jest świadkiem składowania odpadów, powinien zawiadomić odpowiednie służby. Zwracamy się przede wszystkim do osób, które mieszkają w pobliżu mało uczęszczanych miejsc, kompleksów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów, o zwracanie uwagi na wzmożony ruch pojazdów ciężarowych oraz osób w takich miejscach. Swoje spostrzeżenia można zgłaszać pod numerem alarmowym 112, a także przez Internet – za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu.

(KWP w Katowicach / kp)

  • opaska z napisem Policja na ramieniu policjanta, w tle osoba zatrzymana
  • policjant z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji na pierwszym planie, w tle policjant z opaską na ramieniu z napisem Policja
  • zbliżenie na lufę broni trzymanej przez policjanta, w tle osoba zatrzymana leży na podłodze
  • zatrzymany leży na podłodze, przy nim 2 policjantów zakłada kajdanki na ręce trzymane z tyłu
  • nieumundurowany policjant wprowadza po schodach zatrzymanego do budynku sądu w Katowicach
  • na pierwszym planie kontrterrorysta - zbliżenie na jego głowę w kasku, w tle nieumundurowany policjant z opaską z napisem policja

Nagranie audio Audiodeskrypcja filmu

Pobierz plik Audiodeskrypcja filmu (format mp3 - rozmiar 633.65 KB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 19.94 MB)

Powrót na górę strony