Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Funkcjonariusze CBZC rozbili 6-osobową grupę zaangażowaną w szereg oszustw internetowych

Data publikacji 15.11.2022

Straty wynoszące ponad 250 tys. zł poniósł jeden z międzynarodowych portali sprzedażowych z tytułu przestępczej działalności sześcioosobowej grupy osób, która w latach 2019-2020 dopuściła się szeregu oszustw internetowych. Grupę tę rozbili policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a jej członkowie w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie usłyszeli zarzuty karne.

Funkcjonariusze Wydziału w Rzeszowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziałów w Poznaniu, Lublinie, Krakowie oraz Kielcach, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Rzeszowie, na terenie województwa podkarpackiego, małopolskiego oraz wielkopolskiego rozbili grupę, która dopuściła się szeregu oszustw internetowych poprzez mechanizm fikcyjnego zwrotu urządzeń elektronicznych zamówionych za pośrednictwem Internetu. Policjanci zatrzymali sześć osób i zabezpieczyli szereg urządzeń elektronicznych, karty sim oraz dokumentację bankową.

Grupa ta, w latach 2019-2020 działając na terenie Polski, zajmowała się składaniem zamówień na sprzęt elektroniczny, wykorzystując przy tym nieprawdziwe dane osobowe i adresowe. Podejrzani stosowali metodę działania zwiazaną z wprowadzeniem w błąd internetowej platformy handlowej, umożliwiającą im otrzymywanie zarówno zamówionych produktów jak i zwrot wpłaconych środków pieniężnych. Z ustaleń śledczych wynika, że poprzez mechanizm przestępczy podejrzani osiągnęli korzyść majątkową, którą na ten moment oszacowano na kwotę przekraczającą 250 tys. zł. Niewykluczone, że może być ona dużo wyższa.

Zatrzymanym w Prokuraturze Okręgowej w Rzeszowie przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. dokonania szeregu oszustw poprzez działanie wspólnie i w porozumieniu z czego podejrzani uczynili sobie stałe źródło dochodu, a także podrabiania dokumentów.

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwolił na wystąpienie z wnioskiem o zastosowanie wobec pięciu zatrzymanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

(CBZC / mw)

  • dwaj policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę
  • dwaj policjanci prowadzą zatrzymanego mężczyznę
  • leżące na stole zabezpieczone urządzenia elektroniczne i dokumenty
  • leżące na stole zabezpieczone urządzenia elektroniczne i dokumenty
Powrót na górę strony