Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za obrót fałszywymi fakturami

Data publikacji 17.11.2022

Do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko 40- i 63-latkowi, którzy są podejrzewani o szereg przestępstw skarbowych. Przestępczy proceder miał polegać na posługiwaniu się fałszywymi fakturami w celu obniżenia podatku VAT na łączną kwotę prawie 87 tys. zł. Obaj mężczyźni usłyszeli już zarzuty. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wspólnie z Prokuraturą Rejonową Olsztyn-Północ wyjaśnili okoliczności serii przestępstw skarbowych, do których doszło w okresie od marca 2019 roku do marca 2020 roku. Przestępczy proceder miał polegać na tym, że 63-letni mieszkaniec województwa mazowieckiego posługiwał się fałszywymi fakturami. Dokumenty wystawiane były na podmioty gospodarcze funkcjonujące na terenie Warmii i Mazur za wykonywanie usług w branży spożywczej czy budowlanej, które jak się okazało, nigdy nie miały miejsca. Ostatecznie fałszywe faktury trafiały do urzędu skarbowego celem odliczenia podatku dochodowego. Sprawa wyszła na jaw po tym, jak jeden z przedsiębiorców zorientował się, że na jego firmę wystawiono fakturę za usługę, której nigdy nie wykonał, a została przedłożona w urzędzie skarbowym.

W trakcie prowadzonego postępowania ustalono, że 63-latkowi w przestępczym procederze pomagał jego 40-letni znajomy, również mieszkaniec województwa mazowieckiego. Mężczyźni w ten sposób oszukali skarb państwa, obniżając podatek VAT na łączną kwotę prawie 87 tysięcy złotych.

Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego 40- i 63-latek usłyszeli zarzuty dotyczące posługiwania się fałszywymi fakturami oraz złamania przepisów karno-skarbowych. Grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ.

(KWP w Olsztynie / mw)

Powrót na górę strony