Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawna akcja policjantów i strażaków podczas pożaru. Funkcjonariusze ewakuowali matkę z małymi dziećmi

Data publikacji 18.11.2022

Policjanci z Sobolewa jako pierwsi dotarli na miejsce pożaru domu, w którym mieszkała matka z dwójką dzieci. Kobieta uciekła do sąsiedniego drewnianego domu. Policjanci po rozpoznaniu i po ustaleniu, że w płonącym pomieszczeniu znajdują się butle gazowe, wyprowadzili mieszkańców z obszaru zagrożonego wybuchem. Jeden ze strażaków ochotników zabezpieczony kombinezonem wszedł do budynku, z którego wyniósł nagrzaną butlę, którą schłodzono.

W minioną środę, 16.11.2022 roku, po 15.00 policjanci zostali zawiadomieni o pożarze w łazience drewnianego domu jednorodzinnego w Sobolewie. Na miejsce dyżurny garwolińskiej komendy skierował miejscowy patrol. Funkcjonariusze przybyli jako pierwsi. Z informacji, jakie posiadali wynikało, że ogień rozprzestrzenia się w pomieszczeniu, gdzie są dwie butle z gazem.

Policjanci obawiali się, że może dojeść do wybuchu. Dlatego natychmiast podjęli decyzję o ewakuacji mieszkańców, którzy schronili się w pobliskim domu. Odległość od miejsca pożaru była jednak na tyle niewielka, że budynek był narażony na skutki ewentualnej eksplozji. Policjanci pomogli mieszkańcom, wśród których była matka z dwójką małych dzieci, ewakuować się w bezpieczne miejsce. W tym czasie dotarli strażacy ochotnicy z Sobolewa. Jeden z druhów, zabezpieczony w kombinezon, wszedł do budynku i wyniósł z niego nagrzaną butlę, którą udało się schłodzić. Strażacy przeprowadzili akcję gaśniczą.

Na szczęście w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Dzieci nie wymagały hospitalizacji i pozostały pod opieką matki. Prawdopodobną przyczyną pożaru był niekontrolowany zapłon od przepływowego ogrzewacza gazowego.

Przypominamy, że w okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym "cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu.

Jeśli jesteśmy świadkami pożaru należy natychmiast: zaalarmować straż pożarną, ostrzec mieszkańców o zagrożeniu, zarządzić ewakuację ludzi i mienia, przystąpić do gaszenia przy użyciu dostępnych środków, w przypadku gdy gaszenie pożaru stwarza niebezpieczeństwo dla osoby podejmującej próbę gaszenia należy oddalić się na bezpieczną odległość i zaczekać do przybycia Straży Pożarnej.

(KWP w Radomiu / mw)

Powrót na górę strony