Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

20 zatrzymanych do „vatówki”

Data publikacji 25.11.2022

CBŚP wspólnie z KAS i Prokuraturą Regionalną w Gdańsku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która przy pomocy sieci spółek generowała „koszty”, pozwalające zaniżać należny podatek VAT. Śledczy ustalili, że grupa wystawiła nierzetelne faktury na kwotę ponad 23 mln zł, a uszczuplenia Skarbu Państwa w wyniku jej działalności to co najmniej 8 mln zł. Dwie osoby zatrzymane, podejrzane są o kierowanie tą grupą przestępczą.

Funkcjonariusze z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji i pomorskiej Krajowej Administracji Skarbowej pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, przeprowadzili działania na terenie województw pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego i małopolskiego. Zatrzymano 20 osób. Akcję przeprowadzono w ramach śledztwa dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT poprzez wystawianie „pustych" faktur.

W działaniach wzięło udział ponad 150 funkcjonariuszy KAS i CBŚP z wielu zarządów terenowych Biura, a także policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie i Komendy Powiatowej Policji w Pile. W wyniku blisko 50 przeszukań m.in. w 22 spółkach, funkcjonariusze zabezpieczyli dużą ilość dokumentacji, sprzęt elektroniczny, a także na poczet ewentualnych, przyszłych kar, mienie o wartości pół miliona złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że gang działał na terenie województwa pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego od roku 2018 i stworzył sieć spółek z branży budowlanej oraz spawalniczej. Firmy te częściowo obracały fakturami nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, „robiąc” koszty uzyskania przychodu. Dzięki temu podmioty te miały możliwość obniżenia należnego podatku VAT. Śledczy ustalili, że grupa wystawiła nierzetelne faktury na kwotę ponad 23 mln zł, a uszczuplenia Skarbu Państwa w wyniku jej działalności to co najmniej 8 mln zł.

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie wszystkie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a dwie kierowania tą grupą. Pozostałe zarzuty dotyczyły popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz karnoskarbowych. Sąd tymczasowo aresztował 6 osób. Podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności, a sprawa jest rozwojowa.

Zespół Prasowy CBŚP

  • Policjant trzymający zatrzymanego.
  • Funkcjonariusze prowadzą zatrzymaną kobietę.
  • Policjant prowadzi chodnikiem zatrzymanego mężczyznę.
  • Pliki banknotów polskich i zagranicznych o różnych nominałach leżące w foliowych workach. Obok leżący rewolwer.
  • Zdjęcie pojazdu.
  • Samochód stojący w garażu podziemnym.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.01 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony