Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólne szkolenie psów służbowych dolnośląskiej Policji, Służby Więziennej i Straży Granicznej, na terenie Zakładu Karnego w Strzelinie

Data publikacji 28.11.2022

Ciągłe podnoszenie poziomu wyszkolenia przyświecało organizatorom spotkania, do którego doszło w ubiegły piątek na terenie Zakładu Karnego w Strzelinie. Na zaproszenie funkcjonariuszy Służby Więziennej wzięli w nim udział przewodnicy psów służbowych z dolnośląskiej Policji oraz Straży Granicznej. Razem ze swoimi czworonożnymi podopiecznymi trenowali działania pościgowe, konwoje oraz przywracanie naruszonego porządku. To na pewno nie ostatnie takie wspólne szkolenie z udziałem naszych mundurowych.

W ubiegły piątek 25 listopada w Strzelinie, odbyło się szkolenie przewodników psów służbowych, wykorzystywanych w Służbie Więziennej w ramach współdziałania z Policją oraz Strażą Graniczną oraz Grupą Interwencyjną Straży Więziennej. Program obejmował szerokie spektrum działań, do których mogą zostać wykorzystane psy, które w codziennej pracy wspierają mundurowych ze wspomnianych formacji.

Z ramienia Policji uczestniczyło w nim ośmioro doświadczonych przewodników z Wrocławia, Wałbrzycha, Lubania, Kamiennej Góry i Głogowa oraz koordynator z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Razem z funkcjonariuszami stawili się ich czworonożni współpatrolowcy wyspecjalizowani m.in. w szukaniu narkotyków czy ludzi. Nasi przewodnicy mają bardzo duże doświadczenie w różnego rodzaju działaniach, które mogą przydać się również w realizacji ustawowych zadań innych służb. I to właśnie z ich wiedzy korzystali przedstawiciele Służby Więziennej, która zorganizowała piątkowy trening.

M.in. na placu spacerowym strzelińskiego zakładu karnego ćwiczono obezwładnianie agresywnych osób, współdziałając z Grupą Interwencyjną Służby Więziennej. Następne etapy szkolenia umożliwiły np. sprawdzenie postępowania służb podczas ucieczki osadzonego. W tych zadaniach również świetnie sprawdzały się policyjne psy oraz ich przewodnicy, którzy ćwiczyli razem z funkcjonariuszami strzelińskiej jednostki penitencjarnej.

Dodatkowo trenowano z psami wyspecjalizowanymi w poszukiwaniu substancji odurzających oraz materiałów wybuchowych. Tego typu czynności są wykonywane podczas kontroli cel, ale również osób, które wchodzą z zewnątrz na teren zakładu karnego.

Dzień był bardzo intensywny i wszelkie ćwiczenia zakończyły się dopiero w późnych godzinach popołudniowych. Jednak dzięki uczestnictwu w nich wielu doświadczonych przewodników, w tym przedstawicieli dolnośląskiego garnizonu Policji, możliwe było sprawdzenie współdziałania poszczególnych jednostek oraz umiejętności psów służbowych do typowych zadań wykonywanych przez Służbę Więzienną.

Mundurowi podkreślają, że to na pewno nie ostatnie tego typu spotkanie. Wspólne treningi i ćwiczenia umożliwiają podnoszenie poziomu wyszkolenia oraz wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami różnych formacji, które posiadają jednak ten sam cel: dbanie o bezpieczeństwo mieszkańców naszego kraju.

mł. asp. Krzysztof Marcjan
Sekcja Prasowa KWP we Wrocławiu

  • funkcjonariusze z psami służbowymi
  • funkcjonariusze z psami służbowymi
  • funkcjonariusze z psami służbowymi
Powrót na górę strony