Oszukany przy zakupie węgla. Kwidzyńscy policjanci ostrzegają
Oszuści posuwają się do coraz to nowych metod swojego działania. Za nową metodę oszustwa obrali sobie węgiel. Aktualnie jest to towar drogi i deficytowy. Konsumenci czekają w długich kolejkach na jego zakup i poszukują nowych źródeł jego pozyskania. To daje pole do działania dla oszustów. Dlatego bądźmy ostrożni podczas takich transakcji i nie dajmy się oszukać!
Wzrost cen węgla oraz utrudnienia w jego zakupie spowodowały, że na rynku pojawili się oszuści, którzy wyłudzają dane klientów pod przykrywką pośredniczenia w zakupie węgla na autoryzowanej stronie internetowej. Przestrzegamy przed udostępnianiem danych osobowych takim pośrednikom, taka decyzja bowiem, może okazać się brzemienna w skutkach.
Wczoraj, 28.11.2022 roku, do Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie zgłosił się mieszkaniec powiatu, który został oszukany, ponieważ skorzystał właśnie z takiej oferty internetowej, w której oszust deklarował pomoc w zakupie węgla na portalu sprzedażowym. Zgłaszający udostępnił mu swoją deklarację CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków) a osoba, która miała pomóc mu przy zakupie węgla, przedłożyła ją do swoich celów. Tym sposobem na dane mężczyzny widnieje w systemie informacja, że jego roczny limit został już wykorzystany, chociaż fizycznie tego węgla nie posiada.
Przestrzegamy, by w żadnym wypadku nie udostępniać komukolwiek danych personalnych i bankowych, których używa się do sfinalizowania transakcji w e-sklepie. Apelujemy także, by nie korzystać z oferty fałszywych pośredników, próbujących wyłudzać pieniądze w zamian za rzekome ułatwienie zakupów lub deklaracje CEEB i nasze dane osobowe. W jaki sposób działają przestępcy?
Najczęściej publikują w Internecie ogłoszenia dotyczące sprzedaży węgla, ekogroszku, bądź pelletu. Surowiec jest zazwyczaj w bardzo atrakcyjnej cenie, a sprzedający obiecuje dostarczyć go za darmo. Jest jednak jeden warunek – za węgiel trzeba zapłacić zaliczkę. Po wpłacie pieniędzy kontakt ze sprzedającym się urywa, a zamówiony towar nigdy nie dociera. Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność przy dokonywaniu zakupów w Internecie. Z pozoru bardzo atrakcyjna oferta może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z oszustwem. Sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy i firmy, którą reprezentuje. Przestrzegamy również przed „przedsiębiorcami”, którzy sprzedają węgiel bezpośrednio z samochodów. Potencjalnych klientów może skusić niższa cena oraz to, że widzą towar w samochodzie sprzedawcy. Tymczasem, nieuczciwi handlarze wykorzystują fakt braku możliwości dokładnego zważenia oraz przedstawienia certyfikatu z jakiego rodzaju opałem mamy do czynienia. Na terenie kraju odnotowano także przypadki, gdzie zamiast węgla kupujący nabył pomalowane kamienie.
(KWP w Gdańsku / mw)