Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Co robić gdy zaginie osoba najbliższa - policja radzi i apeluje oraz dziękuje za okazywane zaangażowanie i empatię

Data publikacji 13.12.2022

Pomorscy policjanci wielokrotnie w związku z informacją od rodziny, znajomych czy też opiekunów prawnych podejmowali działania poszukiwawcze osób zaginionych. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia, od razu kierowane są liczne siły policjantów pionu prewencji, kryminalnego oraz ruchu drogowego. W zależności od sytuacji przeczesywany jest teren, używane są psy służbowe, drony lub śmigłowiec z kamerą termowizyjną. Wszyscy funkcjonariusze zdają sobie sprawę jak cenny w takiej sytuacji jest czas - apelujemy o pilny kontakt pod numerem alarmowym 112. Najważniejsza jest natychmiastowa reakcja, która napędza działania Policji.

Zaginięcie osoby – zaistnienie zdarzenia o charakterze nagłym, uniemożliwiającym ustalenie miejsca pobytu osoby i zapewnienie ochrony jej życia, zdrowia lub wolności. Poszukiwanie osoby, której zaginięcie zgłoszono Policji - to zespół wszelkich dostępnych w tym zakresie czynności stosowanych przez policję, mających na celu odnalezienie tej osoby.

Prosimy o zapoznanie się z przygotowanym przez nas poradnikiem, wiedza i stosowanie tych kilku ważnych rad może okazać się potrzebna w najmniej oczekiwanej sytuacji:

Kierując się do najbliższej jednostki policji w celu zgłoszenia zaginięcia osoby należy być przygotowanym, że policjant poprosi o:

 1. podanie pełnych danych personalnych osoby zaginionej;
 2. aktualne zdjęcie osoby zaginionej;
 3. podanie cech wyglądu zewnętrznego z uwzględnieniem posiadanych znaków szczególnych;
 4. opisu ubioru w chwili zaginięcia z uwzględnieniem znaków firmowych;
 5. oznaczenie grupy krwi;
 6. opisanie przedmiotów posiadanych w chwili zaginięcia;
 7. podanie miejsca i okoliczności zaginięcia;
 8. rodzaju chorób, nałogów oraz charakter nawyków i skłonności, z uwzględnieniem prób samobójczych;
 9. określenie prawdopodobnych przyczyn zaginięcia, w kontekście sytuacji rodzinnej, zawodowej, konfliktów, wypowiedzi, pozostawionych listów;
 10. podanie adresów osób i instytucji, do których mogła udać się osoba zaginiona.

Co należy do obowiązków policjanta, który otrzymał informację o zaginięciu osoby?

 1. niezwłocznie przyjąć zgłoszenie o zaginięciu osoby
 2. zarejestrować osobę zaginioną w policyjnym systemie
 3. utrzymywać stały kontakt z rodziną osoby zaginionej oraz udzielać im informacji o o stanie i przebiegu
 4. na żądanie osoby uprawnionej wydać potwierdzenie przyjęcia zawiadomienia
 5. poinformować osoby zawiadamiające o najbliższym punkcie lub siedzibie organizacji udzielającej pomocy prawnej lub psychologicznej rodzinom osób zaginionych.

Jakie prawa mają rodziny osób zaginionych?

 1. zawiadomienie o zaginięciu osoby można zgłosić w najbliższej jednostce policji
 2. prawo do  kontaktu z policjantem prowadzącym poszukiwanie oraz dozwolonych prawem informacji o stanie i przebiegu poszukiwań
 3. żądania wydania potwierdzenia przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu.

Pomorscy policjanci serdecznie dziękują wszystkim mediom za rozpowszechnianie informacji  z wizerunkami osób zaginionych, bo to wielokrotnie za sprawą tych publikacji i zgłoszeń jakie w tej sprawie otrzymywali policjanci, mogliśmy szybko do takich osób dotrzeć i udzielić im niezbędnej pomocy. Wielkie podziękowania składamy również osobom korzystającym z portali społecznościowych, gdzie również z Państwa pomocą jesteśmy w stanie docierać do szerokiego grona odbiorców, co zdecydowanie wpływa na jeszcze większą możliwość szybkiego i skutecznego odnalezienia zaginionego człowieka. Bardzo pomocni i niezastąpieni są również kierowcy oraz motorniczy pojazdów komunikacji publicznej, których spostrzegawczość oraz wyczulenie na los pasażerów niejeden raz pomogła w dotarciu do osób np. z zanikami pamięci, które podróżują „bez celu”. Wszystkim Państwu, którzy swoją postawą prezentują zainteresowanie i empatię nad losem innych jesteśmy wdzięczni i prosimy o równie wielkie zaangażowanie w przyszłości. Przypominamy również, że informacje o miejscu przebywania osób zaginionych czy też poszukiwanych, przekazywane policjantom, mogą być anonimowe.

(KWP w Gdańsku / sc)

Powrót na górę strony