Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jadąc na służbę, uratował życie mężczyźnie, który zasłabł za kierownicą pojazdu

Data publikacji 05.01.2023

Policjant z lubińskiej komendy, podkomisarz Tomasz Górka – kierownik Ogniwa Patrolowego i Wywiadowczego, uratował życie kierowcy, który zasłabł w trakcie jazdy. Funkcjonariusz jechał na służbę, na nocną zmianę, kiedy zauważył auto stojące na środku jezdni, przy którym znajdowało się dwóch zdenerwowanych mężczyzn. Drzwi samochodu były otwarte, a na ulicy leżał kierowca tego pojazdu. Policjant natychmiast rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową poszkodowanego, a po kilku minutach na miejsce przyjechali medycy i wspólnie z policjantem kontynuowali reanimację, trwającą około 40 minut, przywracając mężczyźnie funkcje życiowe. To kolejne ludzkie życie, które uratował nasz kolega. W minionym roku otrzymał wyjątkowy dla każdego policjanta medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja.

Do zdarzenia doszło 2 stycznia br., kiedy podkomisarz Tomasz Górka jechał na służbę. Na jednej z ulic Legnicy zobaczył stojący na środku drogi pojazd, przy którym stało dwóch mocno zestresowanych mężczyzn. Funkcjonariusz postanowił zatrzymać się i sprawdzić co się stało. Kiedy podjechał bliżej zauważył, że drzwi od strony kierowcy są otwarte, a na ulicy leży mężczyzna.

Policjant natychmiast zabezpieczył miejsce zdarzenia. Okazało się, że wszyscy mężczyźni jechali tym autem, a w pewnym momencie kierowca nagle zasłabł, zatrzymał pojazd, otworzył drzwi i upadł na ulicę. Mundurowy niezwłocznie podbiegł do poszkodowanego, oceniając jego stan. Od razu stwierdził, że jego funkcje życiowe nie są wyczuwalne – brak oddechu i tętna. Policjant natychmiast rozpoczął resuscytację. Po kilku minutach na miejsce dojechał zespół pogotowia ratunkowego i wówczas około 40 minut trwała wspólna walka o życie tego mężczyzny.

Mimo tego, że reanimacja trwała długo i działania ratunkowe nie dawały pozytywnych rezultatów, ani policjant ani medycy nie poddawali się, walczyli aż do momentu, kiedy u poszkodowanego zauważyli powrót funkcji życiowych. Wrócił mu oddech. Szybko został przetransportowany do legnickiego szpitala trafiając pod opiekę lekarzy.

Sytuacje, w których liczy się każda minuta, a nawet sekunda, są częste w pracy policjanta, ale chwile, w których ratuje się życie, należą do wyjątkowych i jednocześnie najbardziej satysfakcjonujących.

Przypomnijmy, że podkomisarz Tomasz Górka uratował już niejednego człowieka. Za swoją postawę, profesjonalizm odwagę i determinację, aby ratować to, co najcenniejsze - życie innych, często narażając przy tym własne, decyzją ministra MSWiA Mariusza Kamińskiego, nasz kolega, w minionym roku, otrzymał wyjątkowy dla każdego policjanta medal im. podkomisarza Policji Andrzeja Struja.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Lubinie
asp. szt. Sylwia Serafin
tel. 601 974 322

Powrót na górę strony