Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Chciał kupić auto, a został oszukany na blisko 86 tysięcy złotych

Data publikacji 31.01.2023

Blisko 86 tysięcy złotych stracił mieszkaniec powiatu jaworskiego, który chciał kupić samochód wystawiony do sprzedaży w Internecie. Pomimo wpłaty całej kwoty, upragnione auto nie trafiło do kupującego, a kontakt ze sprzedającym urwał się. Pokrzywdzonemu mężczyźnie pozostało w tej sytuacji zgłoszenie sprawy na Policję.

Do Komendy Powiatowej Policji w Jaworze zgłosił się mieszkaniec powiatu jaworskiego, który zawiadomił, że został oszukany podczas zakupu samochodu, wystawionego do sprzedaży w Internecie.

Mężczyzna zainteresował się zamieszczonym na jednym z portali ogłoszeniem o sprzedaży samochodu. Po nawiązaniu mailowego kontaktu ze sprzedającym okazało się, że samochód znajduje się w Niemczech i może zostać sprowadzony do Polski na dość korzystnych zasadach. Należało jednak wpłacić odpowiednio wysoką zaliczkę. Sprzedający zastrzegł sobie jednak prawo pierwokupu auta, w przypadku, gdyby inna zainteresowana zakupem tego pojazdu osoba wpłaciła całą kwotę, czyli 85 958 zł.

Zgodnie z ustaleniami pokrzywdzony otrzymał na maila zdjęcia oferowanego do sprzedaży auta oraz fotokopię niezbędnych dokumentów. Mężczyzna wpłacił najpierw wymaganą  zaliczkę, a następnie całość żądanej kwoty, jednak do chwili obecnej upragnionego samochodu nie otrzymał, a kontakt ze sprzedającym urwał się. Wówczas mężczyzna zorientował się, że padł ofiarą oszustwa.

Przykład ten pokazuje, z jakim ryzykiem muszą się liczyć osoby, decydujące się na zakupy za pośrednictwem sieci. Dlatego też apelujemy o zachowanie jak najdalej idącej ostrożności i dokładne sprawdzanie wiarygodności sprzedających. Nie dajmy się zwieść promocyjnym cenom czy dziwnie korzystnym warunkom zakupu. Bądźmy ostrożni i nie dajmy się oszukać!

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony