Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Na drodze stwarzają śmiertelne niebezpieczeństwo. Są skutecznie eliminowani przez lubuskich policjantów

Data publikacji 02.02.2023

Lubuscy policjanci nieustannie, każdego dnia toczą walkę z piratami drogowymi, którzy sieją nie tylko strach ale i stwarzają niebezpieczne sytuacje na drogach. Policjanci regularnie eliminują ich z dróg, jednak wciąż pojawiają się kolejni, którzy nie licząc się z czyimś życiem, pędzą na złamanie karku. Szaleńcze szarże tych nieodpowiedzialnych zmotoryzowanych coraz częściej nie uchodzą im płazem. Wszystko to za sprawą nagrań z prywatnych kamer samochodowych, które trafiają na skrzynkę Lubuskiej Policji. Ich właściciele byli świadkami mrożących krew w żyłach drogowych ekscesów, które o mało nie zakończyły się tragedią. Publikujemy je ku przestrodze ale i wysyłamy wyraźny sygnał, że lubuscy policjanci nie będą stosować taryfy ulgowej wobec tych zmotoryzowanych.

Jednym z priorytetów Lubuskiej Policji oraz czynnikiem, którego wyraźnie oczekuje społeczeństwo jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Właśnie dlatego tak wiele inicjatyw, działań i czynności wykonywanych z dużą intensywnością przez „drogówkę”. Ma to już swoje pozytywne efekty. Rok 2022 był przecież najbezpieczniejszym okresem w historii województwa lubuskiego (drugi raz z rzędu bowiem podobnie pisaliśmy o 2021 roku). W 499 wypadkach zginęło 63 osób, a 580 zostało rannych. Tak bezpiecznie nie było jeszcze nigdy. W 2003 roku na lubuskich arteriach komunikacyjnych życie traciło nawet 180 osób. To pokazuje jak służba policjantów ruchu drogowego, połączona z rozwojem infrastruktury drogowej, przekłada się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Ale nie poprzestajemy na tym. Nadal bardzo aktywni jesteśmy w obszarze ruchu drogowego. W pierwszym kwartale 2022 roku, w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, na lubuskich arteriach komunikacyjnych zginęły o 8 osób mniej.

Ale jako stróże prawa nie popadamy w hurraoptymizm. Wciąż, choć zdecydowanie mniej licznie, na naszych drogach pojawiają się ci, którzy nie liczą się ze zdrowiem i życiem. Te nie mające nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem drogowe ekwilibrystyki są nadal obecne w naszym regionie. Szaleńcza jazda na złamanie karku, pod prąd, po chodniku, po przysłowiowych palcach przechodniów znajdujących się już na przejściu dla pieszych, pasami awaryjnymi dróg ekspresowych, na tzw. „czołówkę”, dramatyczne potrącenia, ucieczki przed policjantami, to tylko niektóre wybryki drogowych piratów, codziennie rejestrowane przez stróżów prawa. „Zero tolerancji dla drogowego bandytyzmu”- to maksyma, która przyświeca wszystkim lubuskim policjantom. Ci codziennie strzegą bezpieczeństwa na arteriach komunikacyjnych naszego regionu. Zdarzenia, które rejestrują każdego dnia świadczą o braku rozwagi niektórych kierowców i dziwią nawet najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy. Stąd ich stanowcza reakcja, której oczekuje przede wszystkim społeczeństwo- zwykli kierowcy, chcący mieć gwarancję, że z naprzeciwka nie będzie jechał drogowy pirat wykazujący się pełną ekwilibrystyką połączoną z cynizmem i nieodpowiedzialnością.

Ubiegły rok to aż 150 tysięcy skontrolowanych uczestników ruchu drogowego – kierowców, motocyklistów, rowerzystów czy pieszych. W 2022 roku lubuscy policjanci ruchu drogowego ujawnili aż 96500 wykroczeń. Aż 52450 ujawnionych wykroczeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Aż 1674 kierowców straciło prawo jazdy, w tym 748 za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. To niezwykle istotna sprawa - warto przypomnieć, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości i niedostosowanie jej do warunków jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Wyższa prędkość wpływa na dłuższą drogę hamowania, a w przypadku występowania śliskiej, mokrej nawierzchni ta droga jeszcze niebezpiecznie się wydłuża. Zatrzymano  6703 dowodów rejestracyjnych – przede wszystkim za zły stan techniczny pojazdu lub brak badań technicznych. W trosce o to, aby na lubuskich drogach nie poruszali się pijani kierowcy policjanci przeprowadzili już blisko 238 tysięcy badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponad 2528 z nich złamało tę naczelną zasadę bezpieczeństwa, dotycząca trzeźwości za kierownicą.

Dlatego dla zwiększenia skuteczności walki z drogowym bandytyzmem przed niespełna czterema laty w całej Polsce utworzono grupy „SPEED”- składające się z najbardziej doświadczonych policjantów ruchu drogowego, którzy mają za zadanie eliminowanie najbardziej krewkich kierowców z naszych dróg. To skutecznie działająca grupa, która pod kątem aktywności  nie ma sobie równych. Ponad 65% restrykcji na drogowych piratów nakładają właśnie oni. To także dzięki nim bezpieczeństwo na lubuskich arteriach komunikacyjnych krystalizuje się na tak wysokim poziomie. Ale ta aktywność musi się utrzymać, aby nawiązać skuteczną walkę z drogowym piractwem.

Lubuscy policjanci ruchu drogowego już od blisko dekady analizują zapisy kamer samochodowych, które trafiają na adres mailowy: stopagresjidrogowej@go.policja.gov.pl. To mrożące krew w żyłach sceny, które obnażają brak zdrowego rozsądku oraz pełną ignorancję już nie tylko do przepisów prawa, ale i do życia swojego oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie ma akceptacji dla takich zachowań. Dlatego drogowi piraci już dalej nie pojadą! Cieszy fakt, że mamy sojuszników wśród innych kierowców, którzy nie są obojętni na drogowy bandytyzm i coraz więcej zapisów z samochodowych kamer przesyła na naszą mailową skrzynkę. Skłania ich pewnie moment, kiedy w ułamku sekundy muszą zareagować zjeżdżając do przysłowiowego rowu, aby uniknąć czołowego zderzenia i śmierci, niesionej przez drogowych szaleńców. Taka trauma przelewa z reguły czarę goryczy i sprawia, że takie nagranie trafia pod właściwy adres. Razem z pewnością jeszcze skuteczniej wyeliminujemy skrajnie nieodpowiedzialne zachowania, które na drogach nigdy nie powinny mieć miejsca. Zero tolerancji dla drogowego piractwa.

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wlkp.

video: młodszy aspirant Mateusz Sławek

 

 • napis STOP AGRESJI DROGOWEJ
 • policjant kieruje radiowozem
 • nieprawidłowo wyprzedzający pojazd
 • radiowóz wymija ciężarówkę na moście
 • samochód potrącający osobę pieszą
 • napis GRUPA SPEED W WALCE Z DROGOWYMI PIRATAMI
 • napis POLICJA wyświetlany w radiowozie
 • wnętrze radiowozu i policjanci kontrolujący pojazd na zewnątrz
 • policjant wykonuje czynności w radiowozie
 • radiowóz jedzie drogą ekspresową
 • ciężarówka jadąca pod prąd
 • policjanci kontrolują pojazd
 • pojazd przejeżdżający przez środek ronda
 • policyjne czapki leżą w radiowozie
 • radiowóz i policjant kontrolujący pojazd w tle
 • napis: NIE SIEJ ŚMIERCI NA DRODZE
 • samochód prawie potrąca pieszą
 • napis: STOP AGRESJI DROGOWEJ
 • jadące motocykle policyjne
 • pojazd wymuszający pierwszeństwo
 • nieprawidłowo wyprzedzający pojazd
 • nieprawidłowo wyprzedzający pojazd
 • samochód jedzie pod prąd
 • samochód jadący po chodniku
 • nieprawidłowo wyprzedzająca ciężarówka

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.06 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony