Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowane laboratorium mefedronu

Data publikacji 03.02.2023

Współpraca policjantów CBŚP i KSP doprowadziła do likwidacji nielegalnego laboratorium, w którym wytwarzana była substancja psychotropowa 4-MMC (mefedron). Podczas akcji zatrzymano 2 „chemików”, zabezpieczono 3 linie służące do produkcji narkotyku, przejęto znaczne ilości narkotyku w różnej fazie produkcji, blisko 4 kg mefedronu oraz kilkaset litrów prekursorów i odczynników chemicznych niezbędnych do jego wytworzenia. Okoliczności śledztwa wyjaśnia Prokuratura Regionalna w Gdańsku.

Policjanci z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji i z Wydziału do Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców Komendy Stołecznej Policji, przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gdańsku i Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przeprowadzili działania zatrzymując 2 „chemików”, likwidując fabrykę narkotyków oraz przejmując gotowy produkt.

Laboratorium znajdowało się w małej miejscowości, w powiecie kwidzyńskim. Tam przy wykorzystaniu 3 linii produkcyjnych, odbywała się produkcja narkotyku. Zanim jednak policjanci weszli do laboratorium należało najpierw usunąć szkodliwe dla zdrowia opary substancji znajdujące się w obiekcie. W tym zakresie wsparcia udzielili strażacy z Państwowej Straży Pożarnej. Dopiero wówczas w specjalistycznych kombinezonach i w maskach policjanci mogli rozpocząć oględziny, które trwały ponad dobę. W czynnościach wsparcia udzielili także policjanci z  Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie i Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku. Działania były prowadzone również na terenie Mazowsza, tj. w okolicach Pruszkowa i Radomia.

Podczas akcji przejęto kilkadziesiąt litrów mieszanin reakcyjnych w trakcie syntezy narkotyków, znaczne ilości narkotyków w różnej fazie produkcji, a także blisko 4 kilogramy gotowego mefedronu oraz kokainę. Wartość zabezpieczonych narkotyków wstępnie oszacowano na około 400 tys. zł. Zabezpieczono także kilkaset litrów prekursorów i odczynników chemicznych niezbędnych do wytwarzania narkotyku.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego Prokuratura Regionalna w Gdańsku wszczęła śledztwo. Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych, za co grozi od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Decyzją sądu obaj zostali tymczasowo aresztowani.

Okoliczności sprawy wyjaśniane są przez policjantów z Zarządu w Warszawie CBŚP i Prokuraturę Regionalną w Gdańsku.

  • Policyjni kontrterroryści, przed nimi siedzący na ziemi zatrzymany mężczyzna.
  • Policyjni technicy pomagają założyć innym funkcjonariuszom kombinezony ochronne.
  • Policyjni technicy pomagają założyć innym funkcjonariuszom kombinezony ochronne.
  • Tekstylna szafa wewnątrz której znajdują się różne urządzenia oraz plastikowe wiaderka.
  • Lada chłodnicza wewnątrz której znajdują się plastikowe kanistry.
  • Waga, na której znajduje się zlewka wypełniona bezbarwną cieczą.
  • Wnętrze wiadra wypełnionego ciemną cieczą.
  • Plastikowa torba wypełniona zbryloną substancją.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.96 MB)

Powrót na górę strony