Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Okradli seniorkę z Gryfic, podejrzani wpadli w Szczecinie

Data publikacji 03.02.2023

Kryminalni z Komendy Powiatowej Policji w Gryficach ustalili i zatrzymali 3 osoby podejrzane o dokonywanie szeregu przestępstw tj. kradzieży i kradzieży z włamaniem na szkodę osób starszych. Podejrzani swoje przestępcze działania prowadzili m.in. na terenie Gryfic, Kołobrzegu, Goleniowa i Szczecina. Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że w tej sprawie może być więcej poszkodowanych osób.

Początkiem całej sprawy było zdarzenie z dnia 15.11.2022 r., które dotyczyło kradzieży znacznej sumy pieniędzy na szkodę 85-letniej mieszkanki Gryfic. Wtedy też publikowany był portret pamięciowy jednego ze sprawców. Mimo prowadzonych przez gryficką policję czynności nie ustalono wówczas sprawców przestępstwa kradzieży pieniędzy, a postępowanie w tej sprawie zostało umorzone.

Jednak po jego umorzeniu funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gryficach wciąż pracowali nad sprawą. W wyniku prowadzonych działań gryficcy kryminalni zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na wznowienie postępowania w sprawie.

Policjanci ustalili, że kradzieży pieniędzy w Gryficach, w jednym z mieszkań w bloku, na szkodę 85-letniej pokrzywdzonej dokonała grupa przestępcza, która w taki sam sposób okradała innych seniorów m.in. mieszkańców Kołobrzegu, Goleniowa i Szczecina.

Scenariusz działania podejrzanych był zawsze taki sam: do mieszkania starszej osoby, która z reguły mieszkała sama, pukał mężczyzna lub kobieta, prosząc o reklamówkę na ubrania, które miały być przekazane dla nieobecnej sąsiadki lub sąsiada. Sprawcy, wykorzystując życzliwość seniora, wchodzili do mieszkania, odwracali uwagę ofiary stwarzając doskonałe warunki dla wspólnika, który w tym momencie kradł pieniądze ukryte w mieszkaniu. Po kradzieży grupa błyskawicznie opuszczała mieszkanie ofiary.

W wyniku tego przestępczego procederu pokrzywdzeni stracili około 100 000 zł.

63-letni mężczyzna i dwie kobiety w wieku 43 i 49 lat zostali zatrzymani przez kryminalnych z Gryfic na terenie jednego z osiedli w Szczecinie. Kompletne zaskoczeni trafili do policyjnego aresztu.

Wczoraj, 02.02.2023 roku, Sąd Rejonowy w Gryficach, na wniosek Prokuratora Rejonowego w Gryficach, w stosunku do 63-latka i 49 latki zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za popełnione czyny grozi im nawet do 10 lat pozbawienia wolności

Sprawa ma charakter rozwojowy i niewykluczone, że przestępczy proceder mógł być prowadzony na terenie całego kraju.

(KWP w Szczecinie / mw)

Powrót na górę strony