Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udane ferie to bezpieczne ferie - policyjni lotnicy i GOPR ćwiczyli w górach

Data publikacji 03.02.2023

Policyjni lotnicy z Zarządu Lotnictwa Policji KGP po raz kolejny mieli okazję ćwiczyć wraz z goprowcami, tym razem z Grupy Karkonoskiej, działania ratownicze. Okazją do wspólnego szkolenia z ratownikami były warsztaty zorganizowane przez kontrterrorystów z CPKP „BOA”. Jak się okazało, życie jest nieprzewidywalne - lotnicy oraz goprowcy musieli przerwać szkolenie, aby wziąć udział w realnych działaniach ratujących zdrowie jednej z turystek na Śnieżce.

W rejonie Jeleniej Góry przez tydzień odbywały się ćwiczenia z udziałem policyjnego Black Hawka oraz ratowników GOPR. Były one zorganizowane równocześnie z warsztatami, w których brali udział kontrterroryści z CPKP „BOA” wraz z psami bojowymi (więcej przeczytasz w artykule: K9 w Karkonoszach - ćwiczenia psów bojowych).

Tym razem goprowcy mieli niepowtarzalną okazję skorzystania z możliwości, jakie daje śmigłowiec, typu S-70i Black Hawk, który został zadysponowany przez kontrterrorystów z CPKP „BOA” do wspólnych ćwiczeń w tym rejonie. To właśnie na tej maszynie policjanci i ratownicy z GOPR doskonalili umiejętności m.in. z zakresu specjalistycznych technik linowych wykorzystywanych przy współpracy ze śmigłowcem w tym:  desantu za pomocą zjazdu na linie czy wykorzystania wciągarki pokładowej. Goprowcy dodatkowo trenowali także symulowane sytuacje ratownicze. Tego typu wspólne warsztaty, zbliżone w maksymalnym stopniu do realistycznych zdarzeń, w znaczący sposób podnoszą kwalifikacje wszystkich podmiotów, które biorą udział w prowadzonych ćwiczeniach. Dzięki szkoleniom umacniana jest też współpraca Policji z grupami ratowniczymi GOPR czy też TOPR, co procentuje w przypadku wystąpienia realnej sytuacji.

Główny nacisk szkolenia z goprowcami położony był tym razem na wypracowanie jeszcze lepszej współpracy policyjnych lotników z goprowcami na poziomie kursów I i II stopnia a także instruktorów z zakresu ratownictwa śmigłowcowego. W tym miejscu warto również wspomnieć o czworonożnych ratownikach wraz z przewodnikami, którzy także uczestniczyli w zajęciach. Lepsza koordynacja wspólnych działań różnych służb, podniesienie umiejętności ratowników oraz praktyczne wykorzystanie wiedzy w trudnych, górskich warunkach bardzo szybko znalazły odzwierciedlenie w realnym życiu. 

Ostatniego dnia ćwiczeń w Karkonoszach gotowość załogi śmigłowca oraz ratowników do podjęcia realnych działań została bardzo szybko zweryfikowana. Wypadek, który wydarzył się na Śnieżce, w którym złamała nogę 55-letnia turystka (więcej przeczytasz w artykule: Na ratunek policyjnym Black Hawkiem) po raz kolejny pokazał jak nieocenionym w działaniach ratowniczych prowadzonych w górach może być śmigłowiec. Użycie go znacznie skraca czas dotarcia ratowników do osób potrzebujących pomocy i tym samym udzielenia im pomocy. Tym razem poszkodowana na Śnieżce kobieta miała dużo szczęścia – warunki pogodowe były sprzyjające a na miejscu był śmigłowiec, którego można było użyć. 

Nie była to pierwsza akcja tego typu policyjnych lotników. Swojego wsparcia w akcjach ratowniczych w górskim terenie w minionych latach udzielali także ratownikom TOPR. Turyści odwiedzający polskie góry już nie raz mogli zobaczyć policyjnego „Sokoła” czy Black Hawka biorących udział w akcjach ratowniczych.

Warto pamiętać, że działania z wykorzystaniem śmigłowca w górach należą do najtrudniejszych – szybko zmieniające się warunki atmosferyczne nie zawsze pozwalają na start maszyny. Dlatego zanim wyruszysz na szlak zimą:

 1. dokładnie sprawdź prognozę pogody – najlepiej z kilku sprawdzonych źródeł;
 2. pod żadnym pozorem nie ignoruj informacji o zagrożeniu lawinowym - może Cię kosztować zdrowie albo nawet życie;
 3. planując trasę, pamiętaj, że zimą wszystko trwa dłużej - czasy przejść zamieszczone na mapie dotyczą warunków letnich;
 4. pamiętaj o przekąskach oraz czymś ciepłym do jedzenia i picia - wycieczki zimowe oznaczają wyższy wydatek energetyczny;
 5. w górach w grupie jest weselej, ale przede wszystkim bezpieczniej – szukając towarzystwa weź pod uwagę doświadczenie oraz kondycję towarzyszy;
 6. ubierz się stosownie do pogody – zapakuj do plecaka dodatkową odzież;
 7. pamiętaj o zabraniu akcesoriów pozwalających się zorientować w górskim terenie – nawet jak masz mapę w telefonie lub GPS, weź ze sobą mapę papierową;
 8. nie zapomnij o latarce czołowej, apteczce oraz foli NRC – mogą okazać się bardzo przydatne;
 9. pamiętaj o przystosowanym sprzęcie do warunków górskich – jeśli korzystasz z kijków trekkingowych, pamiętaj, by miały duże talerzyki;
 10. raczki bądź raki oraz czekan – to podstawa, jeśli zimą chcesz wędrować po szlakach górskich;
 11. dopilnuj, żeby każdy uczestnik wycieczki miał ze sobą lawinowe ABC;
 12. gdy wycieczki zimowe oznaczają marsz po szlaku pokrytym świeżym, nieubitym jeszcze śniegiem, weź ze sobą rakiety śnieżne lub narty trekkingowe;
 13. pomyśl o zabraniu kasku;
 14. naładuj telefon i zapisz numery alarmowe – zainstaluj aplikację RATUNEK;
 15. widząc zbliżających się ratowników pamiętaj o ułożeniu ciała w literę – „Y” – dzięki temu ratownicy będą wiedzieli, że to Ty potrzebujesz pomocy;
 16. zostaw wiadomość o celu podróży i planowanej godzinie powrotu.

Pamiętaj, że choć w polskich górach możesz liczyć na pomoc profesjonalnych służb ratunkowych, to nie spodziewaj się, że pojawią się one natychmiast – śmigłowiec nie w każdą pogodę może wystartować a ratownicy GOPR lub TOPR nie dotrą do Ciebie w ciągu kilku/kilkudziesięciu minut. Może się zdarzyć, że na pomoc będziesz musiał poczekać dłużej. Dlatego z uwagą czytaj komunikaty pogodowe i przygotuj się do zimowej górskiej wędrówki na wszelkie okoliczności, które mogą się potencjalnie wydarzyć. 

Deskrypcja do filmu: Udane ferie to bezpieczne ferie - policyjni lotnicy i GOPR ćwiczyli w górach (plik pdf, 124.55 KB)

Tekst: Agnieszka Włodarska, Biuro Komunikacji Społecznej KGP
Film/montaż: Artur Orliński, Biuro Komunikacji Społecznej KGP
 

 • Śmigłowiec stoi na trawiastym lądowisku, obok niego kilka osób oraz samochód ciężarowy z cysterną (zdjęcie wykonane pod słońce).
 • Śmigłowiec stoi w pełnym słońcu na trawiastym lądowisku w górskim terenie, podchodzi do niego człowiek w specjalistycznej uprzęży z białym pakunkiem w ręku.
 • Śmigłowiec odrywa się od trawiastego lądowiska, przed jego dziobem przykuca naprowadzający jego lot człowiek w pomarańczowym kombinezonie.
 • Stalowy śmigłowiec w locie na tle błękitnego nieba i pasm górskich w oddali.
 • Stalowy śmigłowiec w locie na tle błękitnego nieba, poniżej dwie osoby w pomarańczowych kurtkach – jedna kuca, druga, z napisem GOPR na plecach, stoi.
 • Stalowy śmigłowiec w locie nad polem niskiej trawy, pod nim zawisa niewyraźna postać.
 • Stalowy śmigłowiec z napisem na kadłubie „POLICJA” oraz symbolem „SN-71XP’ w locie nisko nad czubkami drzew.
 • Śmigłowiec z napisem na kadłubie „POLICJA” oraz symbolem „SN-71XP’ w locie bardzo blisko górskich zabudowań, z dziobem wysoko w górze.
 • Śmigłowiec w locie nad polem niskiej trawy na tle zachodzącego słońca i zabudowań.
 • Śmigłowiec stoi na polu niskiej trawy na tle wysokich pasm górskich. Obok niego grupa kilkunastu osób z psem. Na pierwszym planie trzy osoby w hełmach i specjalistycznej uprzęży wspinaczkowej (jedna z nich z napisem „GOPR” na plecach) idzie w kierunku maszyny.
 • Ujęcie z dołu na przelatujący śmigłowiec na tle niebieskiego nieba oraz suchych liści wirujących w powietrzu.
 • Śmigłowiec w zawisie nad wieżą, na której stoją dwie osoby. Człowiek opuszcza się na linie z maszyny na podest wieży.
 • Śmigłowiec stoi na trawiastym polu, obok niego trzy postaci w hełmach na tle białego nieba.
 • Fragment pokładu śmigłowca w locie, ujęty od spodu. Widoczny na nim napis POLICJA.
 • Stalowy śmigłowiec w locie na tle zachmurzonego nieba. Pod nim niewysokie pasma gór, pokryte cienką warstwą śniegu.
 • Stalowy śmigłowiec z napisem na kadłubie „POLICJA” oraz symbolem „A-102” na tle białego nieba. Z otwartych drzwi bocznych maszyny wychyla się przypięty do liny na podnośniku człowiek. W prawym rogu zdjęcia – rozmazana postać.
 • Stalowy śmigłowiec z napisami na kadłubie „POLICJA” oraz symbolami „A-102” i „SN-71XP” na tle jasnoszarego nieba. W otwartych drzwiach bocznych maszyny postać w pomarańczowej kurtce.
 • Człowiek w uprzęży, pomarańczowej kurtce, białej kamizelce i kasku z goglami stoi na trawiastej polanie, delikatnie pokrytej cienką warstwą śniegu, pomiędzy kilkoma pakunkami, z których część jest jaskrawo pomarańczowa. W lewym górnym rogu kadru – ogon śmigłowca w locie.
 • Stalowy śmigłowiec z napisem na kadłubie „POLICJA” oraz symbolem „A-102” na tle jasno szarego nieba. Człowiek z dużym pakunkiem przypięty jest do liny i zawisa pod maszyną. W prawym dolnym rogu zdjęcia – rozmazana postać.
 • Z dalekiej perspektywy nieostry śmigłowiec w locie nad niewyraźnymi pasmami górskimi na tle prześwietlonego nieba.
Powrót na górę strony