Zwyciężczyni aukcji odwiedziła komendę wojewódzką
Udało się zebrać pieniądze na najdroższy, bo kosztujący aż 9 mln zł, lek świata dla małego Mikołaja. Chory na SMA roczny chłopiec jest synem policjanta, pracującego na co dzień w Komisariacie Policji w Gorzycach. Swoją cegiełkę dołożyli także śląscy policjanci, którzy zorganizowali dzień otwarty w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach dla zwycięzcy licytacji vouchera na to wydarzenie. Pani Iwona właśnie odwiedziła siedzibę śląskich policjantów...
Mikołaj z Wodzisławia Śląskiego kończy dopiero roczek, a już toczy najcięższy bój – walkę o swoje życie. Malec choruje na rdzeniowy zanik mięśni SMA. Jego jedynym ratunkiem jest terapia genowa najdroższym lekiem świata. Kosztująca aż 9 milionów złotych terapia, od 1 września 2022 roku jest w Polsce refundowana - jednak TYLKO dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia i nieleczonych wcześniej w kierunku SMA. Kolejną tragedią Mikołaja jest to, że urodził się dosłownie kilka dni za wcześnie i z tego powodu "wypadł" z refundacji leku...
Jednak jego rodzice wzięli sprawy w swoje ręce i, wspólnie z wieloma zaangażowanymi w sprawę osobami, przeprowadzili zbiórkę na leczenie. Udało się! Zebrali nawet więcej. Nadwyżka przekazana została na leczenie innych chorych dzieci.
W charytatywną zbiórkę dla Mikołaja włączyli się też śląscy policjanci. Wpadli oni na pomysł, aby zaprosić wszystkich do wzięcia udziału w wyjątkowej aukcji – wylicytowania vouchera na „Dzień otwarty w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach”.
Aukcję wygrała Pani Iwona, która przebiła wszystkich, oferując za możliwość odwiedzenia komendy kilka tysięcy złotych!
Pani Iwona właśnie odwiedziła siedzibę śląskich stróżów prawa. Opiekunami zwyciężczyni byli policjanci z Zespołu Prasowego, którzy opowiedzieli o niektórych tajnikach pracy służb prasowych „od kuchni” oraz umożliwili gościowi nagranie dla radia.
Program wizyty obfitował w wiele atrakcji.
Wizyta rozpoczęła się od spotkania, rozmowy i pamiątkowego zdjęcia z Komendantem Wojewódzkim Policji nadinspektorem Romanem Rabsztynem, od którego Pani Iwona otrzymała szereg upominków.
Następne spotkanie odbyło się w plenerze. Do komendy zawitał asp. sztab. Aleksander Ochal z Rybnika wraz ze swoim podopiecznym. Przewodnik psa służbowego - owczarka belgijskiego wyszkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych – przeprowadził pokaz jego wyszkolenia i posłuszeństwa.
Kolejnym punktem wizyty było zwiedzenie Izby Pamięci – swoistego muzeum, poświęconego historii funkcjonariuszy Policji Państwowej, którzy zorganizowali podwaliny pod istniejącą dziś Policję. Przewodnikiem był Grzegorz Grześkowiak z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku, który opowiedział o historii i tradycjach Policji województwa śląskiego, wręczając na koniec naszemu gościowi pamiątkowe książki.
Sporym zaskoczeniem dla Pani Iwony było spotkanie z policyjnymi komandosami. Mundurowi przyjechali do komendy Turem - ważącym „zaledwie” 12 ton, transporterem opancerzonym. Oprócz przejażdżki tym potężnym pojazdem, nasz gość miał okazję zobaczyć inne wyposażenie militarne Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach, otrzymując na koniec m.in. pamiątkowe naszywki.
Podczas wizyty w Laboratorium Kryminalistycznym Pani Iwona zobaczyła, w jaki sposób pobierane są odciski palców, a specjalista od progresji wiekowe zaproponował aby przekonała się, jak może wyglądać za kilkanaście lat.
Wizyta zakończyła się spotkaniem z policjantami z drogówki, którzy zaprezentowali Pani Iwonie jeden z radiowozów policyjnej specgrupy Speed, wykorzystywany m.in. do szybkiego reagowania na niebezpieczne przewinienia piratów drogowych.
Trwająca kilka godzin wizyta z pewnością przybliżyła naszemu gościowi specyfikę służby w różnych komórkach naszej komendy. Najważniejsza jednak była pomoc, jaką dzięki pieniądzom za wylicytowany voucher, Pani Iwona okazała Mikołajowi, pomagając w zdobyciu najdroższego leku świata na walkę z jego chorobą. I za to serdecznie dziękujemy!