Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne ferie na Mazowszu

Data publikacji 10.02.2023

Dzisiaj w Radomiu odbył się briefing poświęcony bezpieczeństwu dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych. W trakcie spotkania z przedstawicielami mediów zaprezentowane zostały najważniejsze zasady bezpieczeństwa w okresie zimowego wypoczynku. Policjanci apelowali, aby szczególną uwagę zwrócić na zachowanie ostrożności za kierownicą. Poruszone zostały kwestie właściwego zachowania na drodze, ostrożności w miejscach publicznych, a zwłaszcza na zamarzniętych zbiornikach wodnych oraz zabezpieczenia własnego mienia.

Tegoroczne ferie zimowe na Mazowszu trwają od 13 do 26 lutego. Doświadczenia ubiegłych lat wskazują, że można się spodziewać w tym czasie wzmożonego ruchu pojazdów związanego z wyjazdami na zimowy wypoczynek.

Do podstawowych zadań policjantów drogówki należy w tym okresie kontrola autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Skontrolują kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych od nich dokumentów. Sprawdzą też, czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów z terenu kraju wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

Jednocześnie informujemy, że na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Warto też przypomnieć dzieciom zasady poruszania się pieszych po drogach, zwłaszcza w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Muszą mieć świadomość, że pieszy o zmroku jest przez kierowców słabiej dostrzegany, a droga zatrzymania samochodu na śliskiej nawierzchni jest znacznie dłuższa. Warto też zwrócić uwagę, że przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla pieszego.

Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Odblaski warto używać nie tylko tam, gdzie nakazują tego przepisy, ale zawsze i wszędzie, gdy droga jest nieoświetlona.

Zimowe ferie to zabawy na śniegu i lodzie. Tu też konieczne jest, by pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji a być może i tragedii.

 • do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych
 • nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego
 • korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem
 • nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie
 • podczas zabaw na śniegu i lodowisku, należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu, lub pod opiekę zaufanej osoby.

Zadbajmy wspólnie, by wypoczynek naszych dzieci był radosny i bezpieczny i pamiętajmy, że zawsze czy to podczas podróży czy też podczas wypoczynku w sytuacjach, gdy jest to potrzebne zawsze, można się zwrócić o pomoc do policjantów.

Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu

 

 

 

 

 • Bezpieczne ferie na Mazowszu
 • Bezpieczne ferie na Mazowszu
 • Bezpieczne ferie na Mazowszu
 • Bezpieczne ferie na Mazowszu
 • Bezpieczne ferie na Mazowszu
 • Bezpieczne ferie na Mazowszu
 • Bezpieczne ferie na Mazowszu
 • Bezpieczne ferie na Mazowszu
Powrót na górę strony