Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

81. rocznica powstania Armii Krajowej – oddajemy hołd bohaterom walki o wolną Polskę

Data publikacji 14.02.2023

14 lutego 1942 roku rozkazem generała Władysława Sikorskiego utworzono Armię Krajową, której celem było scalenie polskich oddziałów zbrojnych i podporządkowanie ich Rządowi RP na uchodźstwie. Armia Krajowa w czasie II Wojny Światowej postrzegana była za najlepiej zorganizowaną podziemną strukturę wojskową, przeciwstawiającą się okupantowi. Dzisiaj, po 81 latach Lubuska Policja oddała hołd żołnierzom Armii Krajowej, a jednocześnie bohaterom walki o niepodległość i suwerenność Polski.

Przemianowanie przed 81 laty Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową miało na celu przede wszystkim scalenie blisko 200 organizacji wojskowych, przeciwstawiających w swoich działaniach zarówno okupacji niemieckiej, jak i sowieckiej. Decyzja i rozkaz Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego o powstaniu Armii Krajowej miała dać sygnał, że w okupowanej Polsce ciągle toczy się walka o wolną i suwerenną Ojczyznę. Jej podstawą i fundamentem było przede wszystkim prowadzenie walki bieżącej, akcji odwetowych i represyjnych w stosunku do okupanta oraz przygotowanie powstania powszechnego. Do tego doszło po ponad dwóch latach w Warszawie, gdzie 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Pół roku później Armia Krajowa została rozwiązana, a tysiące żołnierzy zostało wywiezionych do Związku Radzieckiego i uwięzionych. Po zakończeniu II Wojny Światowej wielu żołnierzy Armii Krajowej było prześladowanych przez ówczesne władze państwowe, skazywanych na kary wieloletniego więzienia, a nawet kary śmierci.

We wtorkowy poranek (14 lutego) na gorzowskim cmentarzu przedstawiciele władz państwowych, wojska oraz służb mundurowych oddali hołd żołnierzom Armii Krajowej - wystawiono posterunek honorowy oraz złożono wiązanki kwiatów. W uroczystościach lubuskich stróży prawa reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim, nadinspektor Jarosław Pasterski.

 

komisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Posterunek honorowy przed pomnikiem Armii Krajowej.
  • Wojewoda Lubuski składa kwiaty przed pomnikiem.
  • Wojewoda Lubuski i Dyrektor Biura Wojewody Lubuskiego składają kwiaty przed pomnikiem.
  • Żołnierze składają kwiaty przed pomnikiem.
  • Posterunek honorowy przed pomnikiem Armii Krajowej.
  • Żołnierze składają kwiaty przed pomnikiem.
  • Przedstawiciele służb mundurowych składają kwiaty przed pomnikiem.
  • Przedstawiciele służb mundurowych oddają honor przed pomnikiem.
  • Posterunek honorowy przed pomnikiem.
Powrót na górę strony