Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejna wrocławianka padła ofiarą oszusta podającego się za policjanta. Kobieta straciła blisko 750 tys. zł

Data publikacji 23.02.2023

W tym tygodniu informowaliśmy już o mieszkance Wrocławia, która została oszukana metodą „na wnuczka”, tracąc blisko 140 tys. zł. W tym samy czasie kolejna mieszkanka stolicy Dolnego Śląska padła ofiarą przestępstwa, gdzie tym razem dzwoniący do niej mężczyzna podał się za funkcjonariusza Policji. Żerując na ufności 61-latki, poinformował ją, że prowadzone są tajne działania służb w celu zatrzymania groźnych przestępców, a tym samym, żeby ochronić swoje oszczędności, zgromadzone na rachunku bankowym musi je przekazać czasowo policjantom. Pamiętajmy, że Policja NIGDY nie prosi o przekazywanie pieniędzy – nie dajmy się oszukać!

Niestety kolejna z mieszkanek Wrocławia padła ofiarą oszusta, przelewając, m.in. na wskazany przez niego nr rachunku bankowego blisko 750 tys. zł. Zrobiła to, bo skontaktował się z nią mężczyzna podający się za policjanta i powiedział, że zgromadzone na jej rachunku bankowym oszczędności są zagrożone. Dlatego, nakłoniona przez rozmówcę postanowiła przelać znaczną sumę pieniędzy na obce konto. Niestety to był duży błąd, o czym przekonała się przy kolejnej wizycie w banku.

Schemat działania sprawców tego typu przestępstw jest zawsze podobny. Najpierw dzwoni rzekomo policjant, prokurator, pracownik banku informując, że nasze konto zostało np. przejęte przez oszustów i żeby nie stracić pieniędzy, należy je jak najszybciej wypłacić i przekazać odpowiednim służbom, które zwrócą je po zakończonej akcji.

Telefonować może też fałszywy(a) wnuczek, wnuczka, ktoś z rodziny, kto uczestniczył w wypadku drogowym. Następnie, żeby uniknąć kary więzienia, należy "zorganizować" pieniądze na uniknięcie konsekwencji prawnych takiego zdarzenia.

Sposobów, metod i form działania przestępców jest bardzo wiele. Cel mają tylko jeden – żerując na ufności i niewiedzy ofiar wyłudzić od nich jak najwięcej pieniędzy, często oszczędności całego życia.

Dlatego rozmawiajmy z naszymi bliskimi, przyjaciółmi, znajomymi i ostrzegajmy ich przed tego oszustami. Każdy tego typu przypadek zgłaszajmy w najbliższej jednostce Policji lub pod numerem alarmowym 112. 

Przypominamy, że:

Policja nigdy nie prosi o przekazywanie pieniędzy!

Policja nigdy nie informuje o prowadzonych akcjach!

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony