Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

12 dni policjanci zabezpieczali akcję wywożenia niewybuchów z czasów II wojny światowej

Data publikacji 01.03.2023

Na terenie kompleksu leśnego w powiecie wołowskim w dwóch różnych miejscach ujawniono arsenał materiałów wybuchowych pochodzących z okresu II wojny światowej. Akcja usuwania niebezpiecznych reliktów przeszłości trwała 12 dni i zakończyła się detonacją na miejscu dwóch bomb, których nie dało się w bezpieczny sposób przetransportować. Łącznie w trakcie działań saperów z 4. Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego oraz 23. Pułku Artylerii z Bolesławca ujawniono ponad 1000 min, 3500 zapalników oraz 32 stukilogramowe bomby lotnicze. Całość działań zabezpieczali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wołowie.

12 lutego bieżącego roku wołowscy policjanci otrzymali informację od mundurowych z Komendy Powiatowej Policji w Górze, że jeden z mieszkańców powiatu górowskiego powiadomił ich o odnalezionych na terenie kompleksu leśnego w Gminie Wińsko niewybuchach. Funkcjonariusze wraz ze strażnikami leśnymi i zgłaszającym udali się na miejsce i zabezpieczyli wskazany teren.

Powiadomieni przez policjantów saperzy z 4. Głogowskiego Batalionu Inżynieryjnego podczas sprawdzenia pobliskiego lasu ustalili, że w dwóch miejscach znajdują się między innymi miny przeciwpancerne oraz przeciwpiechotne, zapalniki oraz bomby lotnicze. W trakcie 12 dni działań saperów wołowscy policjanci całodobowo zabezpieczali wskazany teren, aby osoby postronne nie zostały narażone na niebezpieczeństwo.

Saperzy z głogowskiej jednostki przy wsparciu patrolu saperskiego z 23. Pułku Artylerii z Bolesławca łącznie ujawnili oraz zabezpieczyli prawie 800 min przeciwpancernych, ponad 300 min przeciwpiechotnych, ponad 3500 zapalników, 32 bomby lotnicze o wadze 100 kg oraz 37 zapałów. Dwie z odnalezionych bomb, z uwagi na brak możliwości ich transportu, zostały zdetonowane przez żołnierzy na miejscu.

Nasze lasy i ziemia kryją w sobie wiele pamiątek z dawnych czasów. Z uwagi na skorodowanie, takie pociski mogą wybuchnąć od niewielkiego wstrząsu. O szczególną ostrożność apelujemy teraz, gdy wiosenną porą coraz więcej osób wybierać będzie spędzanie czasu na spacerze w lesie. Gdy zauważymy miejsce niebezpiecznego znaleziska, należy wyraźnie je oznaczyć, następnie zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich i niezwłocznie przekazać informację odpowiednim służbom-patrolowi saperskiemu lub Policji.

Przypominamy również o tym, iż nielegalne poszukiwanie zabytków jest karalne, albowiem zgodnie z artykułem 109c Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami „Kto bez pozwolenia albo wbrew warunkom pozwolenia poszukuje ukrytych zabytków, w tym przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”

(KWP we Wrocławiu / kp)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 43.11 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony