Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

28-latek zatrzymany za ostatnie oszustwa na seniorach. Tymczasowy areszt dla podejrzanego

Data publikacji 11.03.2023

Działania przeprowadzone przez policjantów pionu kryminalnego wałbrzyskiej komendy, przy współpracy z funkcjonariuszami pierwszego komisariatu, pionu do zwalczania przestępczości gospodarczej oraz funkcjonariuszami z Boguszowa-Gorc, doprowadziły do zatrzymania w minioną środę 28-letniego mieszkańca powiatu wałbrzyskiego. Boguszowianin jest sprawcą przestępstw właśnie na tzw. policjanta. Podejrzany już usłyszał zarzuty dwóch oszustw, jednego usiłowania oszustwa oraz trzynastu włamań na konto bankowe. Obie pokrzywdzone osoby pochodzą z naszego miasta. Decyzją Sądu Rejonowego w Wałbrzychu mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Wałbrzyscy policjanci zaczęli pracować nad sprawą, po tym jak doszło do wyłudzenia sporej sumy pieniędzy, bo aż 18 tysięcy złotych od 79-letniej mieszkanki Wałbrzycha. Oszuści zadzwonili do swojej ofiary kilka razy. Pierwszy podał się za pracownika poczty, który poinformował o przesyłce i prosi o szereg danych osobowych. Potem zadzwonił drugi oszust, który przedstawił się jako funkcjonariusz Policji. Zapytał, czy przed chwilą dzwonił ktoś z poczty i udając zatroskanego, pouczył rozmówczynię, że przez tak nierozważne podanie swoich danych, jej oszczędności są zagrożone i trzeba je szybko przekazać funkcjonariuszom. W tym przypadku kobieta w siatce wyrzuciła przez okno 18 tysięcy złotych i straciła swoje oszczędności.

W kolejnym - poniedziałkowym przypadku - inna kobieta straciła łącznie 50 tysięcy złotych, kiedy po takiej samej historii telefonicznej wyrzuciła z mieszkania kartę bankomatową wraz z PIN-em, gdzie oszust aż trzynaście razy w różnych bankomatach wypłacił łącznie 50 tysięcy złotych. W trakcie ostatnich dni na terenie Wałbrzycha było także usiłowanie takiego oszustwa.

Wnikliwie przeprowadzone czynności operacyjne pozwoliły na ustalenie tożsamości tzw. odbieraka. Mężczyzna został zatrzymany w minioną środę w Boguszowie-Gorcach. Podczas czynności procesowych mundurowi udowodnili podejrzanemu, że dopuścił się wszystkich wskazanych wyżej przestępstw. 28-latkowi za popełnione czyny grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Podejrzany, po zapoznaniu się przez sąd ze zgromadzonym przez policjantów materiałem dowodowym, został tymczasowo aresztowany na najbliższe 3 miesiące. Sprawa ma charakter rozwojowy, dlatego niewykluczone są kolejne zatrzymania.

W związku z ostatnimi tego typu zdarzeniami policjanci przypominają!

  • Policjanci nigdy nie zadzwonią z informacją o prowadzonej akcji ani nie poproszą o przekazanie pieniędzy, przelanie ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust. Natychmiast się rozłącz i zawiadom Policję.
  • Bądź czujny w kontaktach z nieznajomymi i pod żadnym pozorem nie przekazuj im pieniędzy.
  • Słysząc w słuchawce prośbę o finansową pomoc, rozłącz się i sam zadzwoń do tej osoby, aby zweryfikować tę informację.
  • Kieruj się rozsądkiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

Apelujemy również do bliskich osób starszych. Zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów, szczególnie tych, którzy mają poważne choroby związane ze swoim wiekiem. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami, bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

Nie dajmy się oszukać! Nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

mł.asp. Paweł Noga

Źródło: KMP w Wałbrzychu
kom. Marcin Świeży
tel. 604 426 995

Opis filmu: Film z czynności wykonywanych z zatrzymanym mężczyzną

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.15 MB)

Pliki do pobrania

  • 94.93 KB
    Deskrypcja
Powrót na górę strony