Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywy policjant znowu zadzwonił - 89-latka wyrzuciła oszczędności przez okno

Data publikacji 13.03.2023

Nowosolscy policjanci w ostatni weekend odnotowali kilkanaście zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców dotyczące prób oszustw metodą „na policjanta”, „oficera CBŚP” czy „na wnuczka”. Niestety, 89-letnia mieszkanka Nowej Soli po usłyszeniu od fałszywego policjanta, że jej oszczędności są zagrożone, wyrzuciła przez okno blisko 12 tysięcy złotych. Przestrzegamy i przypominamy: policjanci nigdy nie proszą o przekazywanie im jakichkolwiek pieniędzy ani nie angażują postronnych osób do przeprowadzania „akcji” policyjnych.

Niestety pomimo licznych apeli policjantów, wciąż na terenie województwa lubuskiego dochodzi do oszustw związanych z podawaniem się za policjanta, oficera, wnuczka czy innej osoby. W piątkowy wieczór (10 marca) do 89-letniej zadzwonił nieznajomy mężczyzna, który przedstawił się jej jako policjant. Powiedział on, że kobieta jest narażona na utratę wszystkich swoich oszczędności, ale wystarczy, że przekaże jej „policjantom”, wtedy uda się je „uratować”. Wystraszona mieszkanka Nowej Soli zapakowała blisko 12 tysięcy złotych do plastikowej torby i wyrzuciła je przez okno, które zostały zabrane przez oszusta. Przez ostatni weekend na terenie powiatu nowosolskiego oszuści próbowali wielokrotnie dzwonić do mieszkańców, chcąc ich oszukać - poza opisanym wyżej przypadkiem pozostałe osoby nie dały się oszukać fałszywym policjantom.

Przestrzegamy, aby być wyczulonym na tego typu sytuacje. Warto uwrażliwiać swoich domowników na przeróżne metody działania oszustów oraz wskazać, co należy zrobić, żeby nie stać się ich ofiarą. Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich telefonów ani nie odbierają osobiście żadnych pieniędzy. Po takiej rozmowie telefonicznej, której przebieg wyda nam się podejrzany, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym fakcie Policję. Duża rola w prewencji i przypominaniu właściwych, bezpiecznych zachowań w kontaktach z nieznajomymi osobami. Warto rozmawiać, aby przestrzec nasze babcie i dziadków i uświadomić im potencjalne ryzyko i niebezpieczeństwo utraty oszczędności życia spowodowane brakiem jakichkolwiek skrupułów oszustów i naciągaczy.

Zawsze, w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach. Dzięki szybkiej reakcji policjanci od razu będą mogli przystąpić do działania.

 

komisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 

  • Mężczyzna rozmawia przez telefon.
  • Starsza kobieta rozmawia przez telefon.
  • Banknoty dwustuzłotowe.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony