Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląscy policjanci zatrzymali 3 osoby związane z oszustwem "na policjanta" i odzyskali utracone ponad 100 tys. zł

Data publikacji 14.03.2023

Kolejne skuteczne działania kryminalnych z Komisariatu Policji Wrocław-Krzyki i policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu doprowadziły do zatrzymania 3 osób odpowiedzialnych za oszustwo na starszym mężczyźnie. Policjanci odzyskali całość skradzionego mienia w postaci ponad 100 tysięcy złotych przekazanych przez seniora oszustom. Przestępcze trio usłyszało już zarzuty, a teraz zgodnie z aktualnymi przepisami grozić im może kara nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Wszystko zaczęło się od zgłoszenia przyjętego od 87-letniego mieszkańca stolicy Dolnego Śląska, który poinformował funkcjonariuszy o oszustwie dokonanym na jego osobie. Senior w słuchawce usłyszał mężczyznę podającego się za policjanta informującego o spowodowaniu wypadku drogowego z udziałem jego wnuczka. Sposobem na uniknięcie odpowiedzialności przez krewnego miała być wpłata pieniędzy w jak największej kwocie. Mężczyźnie udało się zgromadzić ponad 100 tysięcy złotych, które przekazał oszustowi na klatce schodowej swojego mieszkania.

Policjanci z Zespołu dw. z Przestępczością Gospodarczą Wydziału Kryminalnego KP Wrocław-Krzyki wraz z funkcjonariuszami Sekcji dw. z Przestępczością Przeciwko Mieniu Wydziału Kryminalnego KWP we Wrocławiu znając okoliczności zdarzenia, przystąpili do działania. Na efekty tej współpracy nie trzeba było długo czekać, bo jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali 3 osoby związane z tym oszustwem. W ręce funkcjonariuszy wpadli 28-letni mężczyzna i dwie kobiety w wieku 26 i 44 lat.

Policjanci prowadząc dalsze czynności odzyskali w całości wyłudzone 100 tysięcy złotych, a także zabezpieczyli 7 telefonów komórkowych wraz z kartami sim.

Spotkanie z funkcjonariuszami cała trójka zakończyła pobytem w policyjnym pomieszczeniu dla osób zatrzymanych.

Mężczyźnie i starszej z kobiet policjanci udowodnili więcej tego typu czynów, dlatego też usłyszeli oni zarzuty z artykułu 286 Kodeksu karnego dotyczące oszustwa, odpowiednio 4 i 3 zarzuty. Młodsza z zatrzymanych odpowie za utrudnianie prowadzonych czynności i paserstwo, za które może trafić za kratki nawet na 5 lat. Natomiast wobec jej kompanów sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące, a w późniejszym czasie może wymierzyć im karę nawet 8 lat pozbawienia wolności.

Podczas próby wyłudzenia pieniędzy sprawcy wykorzystują często zaufanie społeczne, jakie budzi zawód policjanta czy innych służb mundurowych. Podają wymyślony numer legitymacji służbowej, dane personalne, a podczas kontaktu z pokrzywdzonym posiadają nawet podrobioną odznakę. Zazwyczaj informują o tym, że pracują nad sprawą wyłudzenia dużej ilości gotówki lub proszą o przekazanie pieniędzy w związku z wypadkiem drogowym, do jakiego doprowadził ktoś z bliskiej rodziny. Ostatecznie umawiają się z osobą pokrzywdzoną w wyznaczonym czasie i miejscu, najlepiej takim, w którym nie będzie monitoringu. Oszuści następnie znikają z gotówką, a ofiary pozostają bez swoich oszczędności. Funkcjonariusze w każdej podobnej sytuacji apelują oczywiście o ostrożność, gdyż sprawcy często podają się za członków bliskiej rodziny. Bardzo często zmieniają głos, udając chorego lub płaczą.

(KWP we Wrocławiu / mw)

  • policjanci z opaskami na rękach prowadzą zatrzymaną osobę do samochodu
  • policjanci z opaskami na rękach prowadzą zatrzymaną osobę do samochodu
  • policjanci z opaskami na rękach wyprowadzają zatrzymaną osobę z budynku

Film Dolnośląscy policjanci zatrzymali 3 osoby związane z oszustwem "na policjanta" i odzyskali utracone ponad 100 tys. zł

Pobierz plik Dolnośląscy policjanci zatrzymali 3 osoby związane z oszustwem "na policjanta" i odzyskali utracone ponad 100 tys. zł (format mp4 - rozmiar 40.22 MB)

Powrót na górę strony