Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Świadek Historii” – Policjant z wyjątkowym wyróżnieniem

Data publikacji 17.03.2023

„Świadek Historii” to honorowe wyróżnienie instytutu Pamięci Narodowej, które otrzymują osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla upamiętniania historii Narodu Polskiego oraz wspierające ustawową działalność instytutu w obszarach edukacji i nauki. To wyjątkowe wyróżnienie otrzymał sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko, który na co dzień pełni służbę w Komendzie Powiatowej Policji w Żaganiu. Nagroda została przyznana za wieloletnią działalność na rzecz upamiętniania Polskich Bohaterów i Ofiar II Wojny Światowej, poprzez tworzenie miejsc pamięci, organizowanie licznych uroczystości oraz edukacyjnych wyjazdów pamięci. Nagrodę wręczył doktor Karol Nawrocki Prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

W czwartek ( 16 marca) w Sali Białej Bazaru Poznańskiego w miejscu w którym w 1918 roku przemawiał Ignacy Jan Paderewski podczas uroczystej gali XIII edycji Nagrody Honorowej Prezesa Instytutu pamięci Narodowej „ Świadek Historii” policjant sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko z Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu otrzymał z rąk doktora Karola Nawrockiego Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej to wyjątkowe wyróżnienie w uznaniu szczególnych zasług w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego. 

Arkadiusz Szlachetko od wielu lat współdziała z Instytutem Pamięci Narodowej przy upamiętnianiu Bohaterów Narodowych oraz Ofiar II Wojny Światowej. Podejmuje liczne działania osobiście  oraz za pośrednictwem stowarzyszenia Forum Pamięci Niegosławice- którego jest twórcą i prezesem.

Prezes Karol Nawrocki gratulując odznaczonym nawiązał do idei przyznawanej nagrody: „Nazwa tego wyjątkowego wyróżnienia opisuje jego istotę, ale opisuje też życiorysy laureatów. Historia jak się powtarza jest nauczycielką życia, niestety w dziejach Polski XX wieku jest też nauczycielką śmierci. Przede wszystkim historia to zapis przeszłości i żeby o niej opowiedzieć potrzebni są świadkowie, ci, którzy przeżyli, ale też ci, którzy nie doświadczyli wydarzeń historycznych, ale są gotowi o nich mówić. Z kolei słowo świadek ma głęboką moc autorytetu, bo opowiada o świecie, którego nie ma, zabiera głos w imieniu pokrzywdzonych, w imieniu naszych bohaterów. Może dlatego tak wielu myślicieli w XX wieku stawia znak równości pomiędzy świadectwem i historią.”

 

 • Policjant po cywilnemu odbiera nagrodę od przedstawiciela Instytutu Pamięci Narodowej
 • Medal od Instytutu Pamięci Narodowej dla policjanta
 • Medal od Instytutu Pamięci Narodowej dla policjanta oraz czapka
 • Policjant z nagrodą od Instytutu Pamięci Narodowej
 • Medal od Instytutu Pamięci Narodowej dla policjanta
 • Policjant oraz inni wyróżnieni przez Instytutu Pamięci Narodowej
 • Policjant wyróżniany przez Instytutu Pamięci Narodowej
 • Policjant z innym mężczyzną w Instytutcie Pamięci Narodowej
Powrót na górę strony