Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W sprawie „karuzeli podatkowej” występuje już ponad 310 podejrzanych

Data publikacji 29.03.2023

Kolejne 10 osób zatrzymanych to efekt ostatnich działań CBŚP, pod nadzorem zachodniopomorskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej, przy wsparciu KAS. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupy przestępcze wystawiły faktury na kwotę blisko 1,5 mld zł, a straty Skarbu Państwa z tytułu ich działalności to około 137 mln zł. W Hiszpanii do tej sprawy, dzięki zaangażowaniu m.in. śląskich policjantów zatrzymano 44-letniego Roberta C., który znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie prowadzonej przez Europol, w ramach projektu Enfast.

Kolejne działania policjantów z Zarządu w Szczecinie Centralnego Biura Śledczego Policji, wspieranych przez funkcjonariuszy śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej, pod nadzorem prokuratorów Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie. Tym razem zatrzymano 10 osób na terenie Śląska, Dolnego Śląska, Mazowsza i województwa łódzkiego. W ramach akcji funkcjonariusze zabezpieczyli blisko 80 tys. złotych w gotówce oraz sprzęt elektroniczny i dokumentację, które będą teraz analizowane przez prowadzących postępowanie.

Z ustaleń śledczych wynika, że zatrzymane osoby to końcowi odbiorcy faktur i pośrednicy biorący udział w nierzetelnym obrocie księgowym, którzy mogli spowodować straty Skarbu Państwa na ponad 2,5 mln zł. Podejrzanych doprowadzono do zachodniopomorskiej Prokuratury Krajowej. Zarzuty przedstawione przez prokuratora dotyczyły m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy, fałszerstwa faktur i przestępstw karnoskarbowych. Za te czyny grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo jest prowadzone od 2018 roku i dotyczy „karuzeli podatkowej” działającej w ramach czterech grup przestępczych. Śledczy ustalili, że członkowie tych grup wprowadzili do obiegu faktury na kwotę blisko 1,5 mld zł, a straty Skarbu Państwa w wyniku ich działalności oszacowano na kwotę około 137 mln zł. Z ustaleń śledczych wynika, że działalność przestępcza miała miejsce w okresie od 2017 do 2022 roku, głównie w Warszawie, Bielsku-Białej, Gliwicach, ale także w innych regionach Polski. Śledztwo jest wciąż rozwojowe.

W ostatnim czasie w Hiszpanii został zatrzymany przez hiszpańską policję 44-letni Robert C., który był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Był on ścigany w związku z podejrzeniem kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, prania pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu oraz fałszerstwa faktur, za co grozić może do 15 lat pozbawienia wolności. Do momentu zatrzymania mężczyzna znajdował się na liście najbardziej poszukiwanych ludzi w Europie prowadzonej przez Europol, w ramach projektu Enfast. Więcej o zatrzymaniu można przeczytać w materiale pt.: Szef zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymany dzięki działaniom śląskich "łowców głów" i europejskiej sieci współpracy policyjnej - ENFAST. Mężczyzna już został przetransportowany do naszego kraju, gdzie będzie odpowiadał przed polskim wymiarem sprawiedliwości.

Warto także przeczytać:

23 podejrzanych do „karuzeli podatkowej”,

Poszukiwani wpadli na Wyspach Kanaryjskich,

Produkowali faktury kosztowe generując milionowe straty,

Z 11 podejrzanych, 6 osób usłyszało zarzuty popełnienia zbrodni vatowskiej.

Zespół Prasowy CBŚP

Materiał foto/video: archiwum CBŚP

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 40.04 MB)

Powrót na górę strony