Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stop przemocy wobec dzieci! Policyjna profilaktyka na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych

Data publikacji 06.04.2023

Dochodzące do naszych głów, a przede wszystkim do naszych serc historie dzieci, które zostały skrzywdzone przez dorosłych budzą w nas współczucie, niezrozumienie, ale i złość. Bezbronne i zależne od dorosłych istoty powinny otrzymać od rodziców i opiekunów przede wszystkim miłość, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Niestety zdarzają się sytuacje, kiedy zamiast tego doznają niewyobrażalnych krzywd, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. Policjanci w całej Polsce zawsze reagują na takie zgłoszenia. Bardzo ważną częścią naszej pracy tym zakresie jest również profilaktyka. Od najmłodszych lat tłumaczymy dzieciom, czym jest przemoc i jak zachować się w sytuacjach zagrożenia. Powtarzamy, że zawsze, ale to zawsze mogą liczyć na nas – mundurowych!

Kiedy krzywdzone jest dziecko, w naturalny sposób budzą się w nas ogromne pokłady współczucia, niezrozumienia i złości. Sprawa staje się tym bardziej bliska, jeśli sami jesteśmy rodzicami. Bezbronne i zależne od dorosłych istoty powinny otrzymać od swoich opiekunów przede wszystkim miłość, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Niestety, jak pokazuje samo życie, jest wiele historii, kiedy zamiast tego doznają niewyobrażalnych krzywd, zarówno w sferze psychicznej, jak i fizycznej. To, że dorosły ma problemy i nie radzi sobie z własnymi emocjami, nie jest żadną taryfą ulgową. Krzywdzenie słabszych nie ma wytłumaczenia! W takich przypadkach bardzo ważny jest „ktoś”, kto przerwie błędne koło przemocy. Może być to samo dziecko, starsze rodzeństwo, członek rodziny lub zupełnie obca osoba. Policjanci w całej Polsce zawsze reagują na takie zgłoszenia. Mamy mnóstwo instrumentów prawnych, aby odizolować kata od ofiary i pomóc pokrzywdzonym wyjść z toksycznych relacji. Jednak aby powiedzieć „STOP”, trzeba mieć najpierw świadomość, że coś jest nie tak, że w taki sposób się nie postępuje. O ile w przypadku dorosłych ofiar sprawa jest łatwiejsza (choć nie zawsze), o tyle w odniesieniu do dzieci materia staje się niezwykle delikatna. My policjanci, prócz oczywistej roli interwencyjnej, działamy również w zakresie podnoszenia świadomości najmłodszych. Robimy to poprzez specjalnie przygotowany cykl spotkań profilaktycznych skierowanych praktycznie do każdej grupy wiekowej, a dotyczący praw dziecka. Rozmawiamy o tym, czym jest przemoc, jakie są jej rodzaje, jak na nią reagować i gdzie szukać pomocy. Uczymy dzieci poczucia własnej wartości i godności. Wpajamy im, aby mówiły „nie”, „stop”, „przestań”, kiedy czują, że dzieje się im krzywda.

Zarówno  podczas prowadzonych spotkań, jak i w tym miejscu przypominamy, że my policjanci jesteśmy przede wszystkim po to, aby pomagać i chronić. Każdy, bez względu na wiek może zwrócić się do nas z problemem.

Do Państwa – dorosłych, apelujemy: patrzcie, reagujcie i pomóżcie nam docierać do krzywdzonych dzieci, zanim stanie się tragedia!

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

  • policjantka rozmawia z dziećmi siedzącymi w klasie na krzesełkach
  • na ścianie slajd wyświetlanej prezentacji
  • dzieci siedzące na podłodze, przed nimi stoi policjantka
Powrót na górę strony