Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych wart 7,5 mln zł

Data publikacji 12.04.2023

Dwie osoby zatrzymane podejrzane o zbrodnię fakturową w obrocie paliwami, przejęte ponad 80 tys. zł w różnej walucie i zabezpieczone mienie warte 7,5 mln zł, to efekt kolejnych działań CBŚP i Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Akcja została przeprowadzona w ramach jednego z wątków bardzo skomplikowanego śledztwa, w którym występuje już ponad 200 podejrzanych.

Śledztwo, dotyczące działania dwóch współpracujących ze sobą zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się uszczupleniem podatku od towarów i usług, w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem paliwami płynnymi jest prowadzone od kilku lat. Jest to śledztwo wielowątkowe o charakterze międzynarodowym, obejmujące swoim zakresem kraje Unii Europejskiej, jak i spoza UE m.in. Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wyjaśnianiem kolejnych wątków sprawy zajmowali się funkcjonariusze różnych instytucji. W efekcie ustalono, że członkowie grupy w latach 2014-2017 nie odprowadzali należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym. Jak ustalono proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie tymi towarami w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które następnie dokonywały sprzedaży paliw na terenie kraju nie odprowadzając należnych podatków, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje. Działalność ta spowodowała uszczuplenia Skarbu Państwa na prawie miliard złotych.

Aktualnie w śledztwie występuje ponad 200 podejrzanych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek należący do podejrzanych wart ponad 30 mln zł. Zajęto między innymi środki finansowe w gotówce i lokatach bankowych, udziały w spółkach oraz nieruchomości.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji na terenie województwa mazowieckiego zatrzymali kolejne 2 osoby. Podczas akcji, w domu jednego z zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli zakamuflowaną szufladę, w której ukryte było ponad 80 tys. zł w różnej walucie. Zatrzymanym w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia zbrodni fakturowej oraz przestępstw karno-skarbowych. Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Śledczy ustalili, a następnie zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych warte ponad 7,5 mln zł.

Sprawa jest rozwojowa.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 26.24 MB)

Powrót na górę strony