Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Wolf-Ram-23” na Warmii i Mazurach

Data publikacji 24.04.2023

Policyjne ćwiczenia dowódczo-sztabowe pod kryptonimem „Wolf-Ram-23” swoim zasięgiem objęły również Warmię i Mazury. Zgodnie z planem przewidzianym w scenariuszu ćwiczeń niezbędne okazały się działania pościgowe i blokadowe na trasie z Warszawy w kierunku Gdańska. Jednak głównym punktem ostatniego dnia ćwiczeń, który miał miejsce na terenie Ostródy, była neutralizacja zagrożenia związanego z materiałami wybuchowymi umieszczonymi w autobusie przewożącym pasażerów.

Ćwiczenia dowódczo-sztabowe to doskonała okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami działań. To co wyróżnia ćwiczenia „Wolf-Ram-23” to ich skala, zarówno pod kątem obszaru jak i zaangażowanych sił i środków. Ich organizatorem była Komenda Główna Policji, we współpracy z Federalnym Biurem Śledczym (FBI) Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. 

Działania rozpoczęły się w poniedziałek (17.04.2023), a skończyły trzy dni później na terenie Ostródy. Organizacja tego typu ćwiczeń ma na celu koordynowanie i współpracę służb stojących na straży bezpieczeństwa, a także sprawdzenie funkcjonujących procedur w przypadku wystąpienia zagrożenia. Ćwiczenia odbywały się w warunkach zbliżonych do realnych, dzięki czemu możliwe było sprawdzenie zasad współpracy z innymi podmiotami uczestniczącymi w działaniach oraz praktyczne sprawdzenie już posiadanej wiedzy przez funkcjonariuszy w zakresie realizacji czynności służbowych w działaniach kryzysowych. Wnioski i uwagi z przeprowadzonych ćwiczeń stanowić będą cenny materiał szkoleniowy.

Epizod zaplanowany w scenariuszu, który odbył się na Warmii i Mazurach zakładał działania pościgowe i blokadowe na trasie z Warszawy przez Nidzicę w kierunku Gdańska. To na tej trasie doszło do pościgu i zatrzymania osób podejrzanych o działalność terrorystyczną. Jednak głównym punktem ostatniego dnia ćwiczeń, który miał miejsce na terenie Ostródy, była neutralizacja zagrożenia związanego z materiałami wybuchowymi umieszczonymi w autobusie przewożącym pasażerów.

Na numer alarmowy wpłynęła informacja o eksplozji, do jakiej doszło na obrzeżach miasta. Do wybuchu doszło w autobusie. Niestety niektórzy pasażerowie nie przeżyli, inni są ranni. Potrzebna jest pilna pomoc, ale miejsce wybuchu wciąż jest niebezpieczne. W środku pojazdu wciąż mogą znajdować się niebezpieczne substancje. Na miejsce, jako pierwsi dojechali policjanci.

Wybuch autobusu, przebieg akcji ratunkowej, ujawnienie i neutralizację niebezpiecznych materiałów oraz oględziny miejsca zdarzenia – to wszystko zarejestrowały nasze kamery.

Film „Wolf-Ram-23” na Warmii i Mazurach

Opis filmu: Przebieg ćwiczeń „Wolf-Ram-23” na Warmii i Mazurach. Film rozpoczyna się od logo Policja-pomagamy i chronimy, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie, ćwiczenia Wolf-Ram 2023. Kolejne ujęcie ukazuje autobus, który zostaje wysadzony. W autobusie oraz poza nim widać osoby poszkodowane. Na miejsce przyjeżdżają policjanci, którzy udzielają pomocy rannym, ląduje helikopter pogotowia. Na miejscu zjawiają się służby ratunkowe. Policjant z rozpoznania minersko-pirotechnicznego pomaga w ewakuacji rannych z autobusu, wraz z nim jest strażak oraz policjant. Strażak zakłada butlę z tlenem. Grupa strażaków w strojach ochronnych idzie na miejsce zdarzenia. Poszkodowani są opatrywani przez ratowników w namiotach medycznych. W kolejnych ujęciach widzimy odprawę służb pracujących na miejscu, robota pirotechnicznego który podjeżdża do autobusu, oraz policjanta ubranego w kombinezon odłamkoodporny, który podchodzi do autobusu. Zneutralizowany zostaje znaleziony ładunek wybuchowy. Na miejsce wchodzą policjanci z CLKP oraz prokuratorzy, który rozpoczynają oględziny miejsca. Ustawiony zostaje skaner 3d. Film się kończy

Pobierz plik „Wolf-Ram-23” na Warmii i Mazurach (format mp4 - rozmiar 27.96 MB)

Film w lepszej jakości jest dostępny w serwisie YouTube

 • Autobus przed wybuchem
  Autobus przed wybuchem
 • Uszkodzony autobus po wybuchu i wynoszenie rannych przez służby ratunkowe
  Uszkodzony autobus po wybuchu i wynoszenie rannych
 • Pomoc udzielana rannym przez policjantów przy radiowozie
  Pomoc udzielana rannym
 • Ratownicy w kombinezonach ochronnych
  Ratownicy w kombinezonach ochronnych
 • Ranni leżący przy radiowozie i policjanci udzielający im pomocy
  Ranni przy radiowozie i policjanci udzielający im pomocy
 • Policyjny pirotechnik idący w kierunku autobusu
  Policyjny pirotechnik idący w kierunku autobusu
 • Uszkodzony autobus po wybuchu
  Uszkodzony autobus po wybuchu
 • Uszkodzony autobus po wybuchu w momencie wybuchu materiału wybuchowego
  Neutralizacja niewybuchu przy autobusie
 • Neutralizacja niewybuchu przy autobusie. Dym unoszący się obok autobusu
  Neutralizacja niewybuchu przy autobusie
 • Dwóch policjantów na miejscu ćwiczeń, a w tle samochody służb ratunkowych
  Policjanci na miejscu ćwiczeń
 • Miejsce działań dowództwa ćwiczeń, osoby stojące przed namiotem z napisem policja
  Miejsce działań dowództwa ćwiczeń
 • Oględziny miejsca zdarzenia przez fukcjonariuszy w kombinezonach ochronnych
  Oględziny miejsca zdarzenia
 • Nocne oględziny miejsca zdarzenia
  Nocne oględziny miejsca zdarzenia
 • Nocne oględziny miejsca zdarzenia
  Nocne oględziny miejsca zdarzenia
 • Grupa pozorantów
  Grupa pozorantów
 • Policyjny pirotechnik wracający z kierunku pozostawionego w tle autobusu
  Policyjny pirotechnik
 • Logo ćwiczeń i logo KWP w Olsztynie
  Logo ćwiczeń

(rj/tm)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony