Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Namierzeni" w sieci

Data publikacji 20.06.2008

Lubelscy policjanci z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą przeszukali dwa mieszkania na terenie Lublina. Policyjna akcja wymierzona była przeciwko osobom, które nielegalnie rozpowszechniają w sieci Internet utwory chronione prawem autorskim. Funkcjonariusze zabezpieczyli mienie o łącznej wartości ponad 4 tys. złotych. Policjanci z Łodzi zatrzymali natomiast 18-latka, który nielegalnie kopiował „nowinki” filmowe i programy komputerowe, a następnie sprzedawał je w Internecie. Ponadto w jego pokoju kryminalni znaleźli sadzonki konopi indyjskich.

Wczoraj policjanci weszli jednocześnie do dwóch mieszkań na terenie Kalinowszczyzny. Akcja wymierzona była przeciwko osobom, które nielegalnie rozpowszechniają w sieci Internet utwory chronione prawem autorskim. Namierzeni internauci wykorzystywali popularne programy peer-to-peer (P2P). Za ich pomocą ułatwiali innym osobom dostęp do muzyki w plikach mp3, filmów, komercyjnych gier i programów komputerowych.

W jednym z mieszkań przy ul. Krzemienieckiej policjanci zabezpieczyli jednostkę centralną komputera oraz nielegalne oprogramowanie należące do 29-letniego mężczyzny. Wartość zabezpieczonego mienia to ponad 2 tys. złotych. Nielegalne kopie filmów, gier i programów komputerowych policjanci zabezpieczyli również u 36-letniego mieszkańca ul. Okrzei. Wartość zabezpieczonego sprzętu szacowano na kwotę ponad 2 tys. złotych.

Policjanci zwalczający przestępczość w i Internecie wciąż namierzają kolejne osoby naruszające prawo. Lubelska Policja przestrzega przed „bezkarnym” i bezkrytycznym korzystaniem z dobrodziejstw Internetu.

Apelujemy do użytkowników programów P2P, aby udostępniali za ich pośrednictwem (co jest wymogiem pobierania) jedynie treści dozwolone np. programy freeware-owe, własne utwory, treści aktów prawnych itp. Rodzicom, którzy z braku wiedzy informatycznej nie mogą sprawdzać, w jaki sposób ich pociechy korzystają z Internetu zalecamy zlecenie audytu swoich komputerów zaufanemu informatykowi lub wyspecjalizowanej firmie. Tym, którzy sami chcieliby sprawdzić, czy na ich komputerach są zainstalowane programy P2P i je usunąć proponujemy korzystanie z darmowego programu, który dostępny jest m.in. na stronie ZPAV.

Na początku roku pojawiła się w Internecie oferta reklamująca ponad 100 tytułów najnowszych filmów, programów i gier komputerowych. Każdą z pozycji można było nabyć za 10 złotych. Ogłoszenia pojawiały się na różnych portalach internetowych, a treść anonsów była zawsze taka sama. Łódzcy policjanci zajmujący się tą sprawą ustalili, że wszystkie oferty pochodzą od 18-latka z Łodzi.

Kiedy o godzinie 6 rano policjanci weszli do jego mieszkania przy ul. Rybnej, mężczyzna właśnie ściągał kolejne pliki. Dane pobierał używając programu działającego w sieciach P2P. Zapisując pliki na swoim komputerze jednocześnie w tym samym czasie rozpowszechniał je w sieci na inne komputery. Złożone „zamówienie” od klienta nagrywał na płytę CD lub DVD i wysyłał pocztą pod wskazany adres. Na jednym z takich nośników mieściło się nawet do 7 tytułów.

W wyniku przeszukania jego mieszkania policjanci zabezpieczyli 86 płyt DVD i CD z zawartością 150 tytułów skopiowanych filmów i programów. Wartość zabezpieczonego mienia to około 14 tys. złotych. Zabezpieczony komputer stacjonarny oraz laptop służyły nastolatkowi do przestępczej działalności. Ponadto okazało się, że 18-latek hodował w swoim mieszkaniu konopie indyjskie. Policjanci zabezpieczyli pięć sadzonek marihuany oraz pudełko z suszem roślinnym.
Powrót na górę strony