Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rusza program "Wychowawca Podwórkowy"

Data publikacji 10.07.2006

Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku przy współudziale m.in. Urzędu Miejskiego w Białymstoku i uczelni wyższych jest inicjatorem wdrożenia na terenie miasta Białegostoku programu profilaktycznego pod nazwą "Wychowawca Podwórkowy". Jego celem jest ograniczenia przestępczości wśród nieletnich.

Analiza zdarzeń z udziałem nieletnich wskazuje na utrzymujący się - wysoki poziom popełnianych przez nich czynów karalnych. W 2005 roku na terenie województwa podlaskiego ujawniono 1.722 nieletnich sprawców, którym udowodniono popełnienie 1.375 czynów karalnych.

Zjawiska z kręgu patologii społecznej i demoralizacji determinują zachowania ryzykowne z udziałem dzieci i młodzieży, skutkując powstawaniem szeregu niekorzystnych dla stanu bezpieczeństwa – zdarzeń.

Szczególnie dotkliwym problemem stała się w ostatnim czasie grupująca się na klatkach, bądź też pod blokami – młodzież zwana potocznie blokersami, która zakłóca spokój mieszkańców, dopuszcza się dewastacji mienia, oraz niejednokrotnie innych poważniejszych zdarzeń przestępczych.

Codzienne obserwacje pozwalają na stwierdzenie, iż jest to zjawisko, występujące na każdym białostockim osiedlu, coraz częściej w stopniu bardziej zaawansowanym, w związku z czym istnieje duże zapotrzebowanie na stworzenie systemu opieki otwartej nad tzw. „dziećmi ulicy”.

Bardzo często pozostawione są one same sobie, dużo czasu spędzają na ulicy, niejednokrotnie wychowują się w trudnych warunkach socjalnych, wagarują, mają epizody ze spożywaniem alkoholu, braniem środków psychoaktywnych.

Mając powyższe na uwadze Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku przy współudziale Urzędu Miejskiego w Białymstoku, uczelni wyższych oraz spółdzielni mieszkaniowych jest inicjatorem wdrożenia na terenie miasta Białegostoku programu profilaktycznego pod nazwą ”Wychowawca Podwórkowy” - opracowanego przez Krajowy Komitet Wychowania Resocjalizującego. Jego celem jest wypracowanie optymalnego, dostosowanego do różnorodnych warunków modelu pracy profilaktyczno-wychowawczej w środowisku otwartym, w miejscach spotkań młodzieży: na ulicy, podwórku, boisku.

Program „Wychowawca Podwórkowy” jest programem aktywizującym zawodowo studentów wyższych uczelni o profilu pedagogicznym, resocjalizacyjnym, wychowania fizycznego lub innej specjalizacji, dającej możliwość rozwijania zainteresowań podopiecznych. Umożliwia on studentom zdobycie praktyki i doświadczenia w pracy profilaktyczno - wychowawczej – tak istotnego w procesie rekrutacji zawodowej. Studenci uczestniczą w programie w formie wolontariatu lub praktyk studenckich.

Działania programowe organizowane są w oparciu o przedstawioną ofertę poszczególnych spółdzielni mieszkaniowych. W ich zakres wchodzi:

- organizowanie czasu wolnego „dzieci ulicy” w godzinach popołudniowych w ciągu tygodnia,
- oferowanie ciekawych form spędzania tego czasu - różnorodnych zajęć profilaktycznych, rekreacyjnych, sportowych czy gier zespołowych, wspólnych wyjść (do kina, teatru, na basen, na wystawy, na wycieczki), zajęć plastycznych, spotkań z ciekawymi ludźmi, itp.
- pomoc w rozwiązywaniu doraźnych trudności i problemów dzieci, zarówno szkolnych, socjalnych, rodzinnych, jak i psychologicznych.

Dnia 6 lipca br. o godz. 11.00 - w Pałacyku Gościnnym, mieszczącym się przy ul. Kilińskiego 6 - odbędzie się inauguracja programu „Wychowawca Podwórkowy’’. Spotkanie połączone zostanie z uroczystym podpisaniem listu intencyjnego pomiędzy poszczególnymi współrealizatorami:

Ø Prezydentem Miasta Białegostoku;

Ø Komendantem Wojewódzkim Policji w Białymstoku;

Ø Rektorem Uniwersytetu w Białymstoku - prof. dr hab. Jerzym Nikitorowiczem;

Ø Kanclerzem Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego i Turystyki w Supraślu - Cezarym Wysockim;

Ø Dyrektorem Nauczycielskiego Kolegium Resocjalizacji, Rewalidacji –
dr Grażyną Olszewską – Baka;

Ø Prezesami Spółdzielni, które zgłosiły akces uczestnictwa w przedsięwzięciu.

Jednocześnie informuję, że z uwagi na okres wakacyjny (wyjazdy studentów, podejmowanie pracy) program podczas tegorocznych wakacji będzie realizowany w okrojonym zakresie - przez studentów pozostających w miejscu zamieszkania oraz w okresach między wyjazdami. W okresie wakacyjnym, oferta skierowana do dzieci i młodzieży wzbogacona jest również innymi programami i działaniami prewencyjnymi, tj. „Stażysta w policyjnej profilaktyce”, „Bezpieczne wakacje”, „Letnia szkoła bezpieczeństwa”.

Intensywne działania rozpoczną się na przełomie m-ca września i października, wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Założenia programowe przewidują okres realizacji programu jako proces ciągły.

Powrót na górę strony