Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Centralne obchody Dnia Strażaka

Data publikacji 04.05.2023

4 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji w uroczystych centralnych obchodach zorganizowanych na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uczestniczył prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Duda, premier Mateusz Morawiecki, a także szef resortu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński. Polską Policję reprezentował I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak.

Patronat honorowy nad tegorocznymi, centralnymi obchodami Dnia Strażaka, objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Uroczystości na Placu Piłsudskiego poprzedzone zostały pielgrzymką strażaków, która wyruszyła o godz. 7.00 z  Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 5 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy do Katedry pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

O godz. 8.00 w Katedrze odbyła się uroczysta msza święta w intencji strażaków Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych, a także nowo promowanych oficerów PSP i ich rodzin.

Centralne uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 na Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W jej trakcie nastąpiło wręczenie nominacji generalskich, odznaczeń państwowych i aktów promocji na pierwszy stopień oficerski w PSP.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie 4 oficerom Państwowej Straży Pożarnej. Pamiątkowe szable awansowani otrzymali z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego.

Podczas uroczystości do promocji na pierwszy stopień oficerski – młodszego kapitana przystąpiło ponad trzystu funkcjonariuszy.

Prezydent RP wręczył też odznaczenia państwowe, w tym po raz pierwszy Krzyż Świętego Floriana. To polskie cywilne odznaczenie państwowe, wprowadzone nowelą ustawy z 16 października 1992 roku o orderach i odznaczeniach. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych za wybitne osiągnięcia w realizacji zadań wynikających z bycia członkiem ochotniczych straży pożarnych.

Po okolicznościowych wystąpieniach, nastąpiło złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Zwieńczeniem uroczystości była defilada pododdziałów marszowych.

mw BKS KGP na podstawie informacji z KG PSP i prezydent.pl

Foto: Państwowa Straż Pożarna

  • Centralne obchody Dnia Strażaka
  • Centralne obchody Dnia Strażaka
  • Centralne obchody Dnia Strażaka
  • Centralne obchody Dnia Strażaka
  • Centralne obchody Dnia Strażaka
Powrót na górę strony