Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niewybuch z czasów II wojny światowej odnaleziony w lesie w Rytrze

Data publikacji 04.05.2023

W poniedziałek 1 maja w miejscowości Rytro jeden z mieszkańców podczas spaceru w lesie znalazł pocisk moździerzowy. Na miejsce wezwano saperów z Krakowa, a do czasu ich przybycia znalezisko zabezpieczali sądeccy policjanci.

Skorodowany niewybuch o długości około 30 cm znalazł podczas spaceru w ryterskim lesie mieszkaniec Sądecczyzny, który natychmiast powiadomił Policję.

W pierwszej kolejności niewybuch sprawdził policjant z grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego sądeckiej komendy, który potwierdził, że jest to pocisk moździerzowy, pochodzący prawdopodobnie z czasów II wojny światowej. Do Rytra wezwano specjalistyczny patrol saperski, a do czasu jego przybycia miejsce, w którym znajdował się pocisk, zabezpieczali policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

W czwartek, 4 maja 2023 roku przybyła załoga 16. Batalionu Powietrznodesantowego z Krakowa, która sprawdziła znalezisko, a następnie z uwagi na trudny i niedostępny teren, zneutralizowała pocisk na miejscu.

(KWP w Krakowie / sc)

Uwaga na niewybuchy, mogą być śmiertelnie niebezpieczne! Niewybuchy, mimo wielu lat spędzonych głęboko w ziemi, nadal mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi. Pamiętajmy, że takiego znaleziska nie wolno pod żadnym pozorem dotykać ani przenosić, ponieważ jakiekolwiek manipulowanie przy nim grozi wybuchem, a co za tym idzie uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią osoby przebywającej w jego pobliżu! W przypadku znalezienia niewybuchu czy amunicji należy natychmiast powiadomić Policję, a do czasu przybycia funkcjonariuszy zabezpieczyć to miejsce i nie dopuścić, by inne osoby nieświadome zagrożenia naraziły się na niebezpieczeństwo. Następnie policjanci będą zabezpieczać takie znalezisko do czasu przyjazdu specjalistycznego patrolu saperskiego, który zabierze amunicję czy niewypały do detonacji lub zneutralizuje je na miejscu.

Powrót na górę strony