Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży

Data publikacji 21.06.2008

Rozpoczęły się wakacje - czas odpoczynku od zajęć szkolnych dla dzieci, zaś dla dorosłych czas urlopów. Jednak dla lubelskiej policji okres wakacyjny to czas wytężonej pracy. Aby każdemu mieszkańcowi województwa oraz przybyłym turystom wakacje upłynęły bezpiecznie, policjanci przygotowali akcję „Bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży”. Działania rozpoczynają się już dziś i potrwają do końca sierpnia.

Jak co roku okres wakacyjny wiąże się ze wzmożonym natężeniem ruchu na drogach. Wielu z nas wyjeżdżając na wakacje skorzysta z różnych form transportu. Na głównych szlakach komunikacyjnych oraz na drogach w miejscowościach wypoczynkowych pojawi się większa liczba samochodów, autobusów, motocyklistów, rowerzystów oraz pieszych. Nadmierna swoboda młodych ludzi, brak odpowiedniej opieki ze strony opiekunów, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu oraz nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa skutkuje często tragicznymi wypadkami i zdarzeniami.

W ubiegłym roku w czasie wakacji na drogach naszego województwa doszło do 72 wypadków drogowych z udziałem dzieci do lat 14-stu. W wypadkach tych 80 dzieci odniosło obrażenia. Główne przyczyny wypadków drogowych to nadmierna prędkość połączona z brawurą, szczególnie młodych kierowców; nieprawidłowe wykonywanie manewrów zwłaszcza wyprzedzania, rażące błędy pieszych takie jak przebieganie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, nagłe wtargnięcie na jezdnię spoza stojącego pojazdu, pozostawienie dzieci bez opieki oraz nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierujących rowerem. Często sprawcy zdarzeń drogowych są nietrzeźwi.

Policjanci w trakcie prowadzonych działań w sposób zdecydowany będą reagować na wszelkie naruszenia prawa. Szczególną uwagę funkcjonariusze zwrócą na sposób przewożenia dzieci. Kontroli zostaną poddane autobusy. Policjanci będą sprawdzać stan techniczny, wyposażenie obowiązkowe pojazdów i przede wszystkim stan trzeźwości kierujących. W rejonach wiejskich stanowczo będą interweniować w przypadkach przewożenia dzieci na ciągnikach i maszynach rolniczych. W miejscowościach wypoczynkowych zwłaszcza tam, gdzie będą wypoczywały dzieci, prowadzone będą spotkania w czasie których policjanci przekażą im informacje o następstwach nieprawidłowego zachowania się pieszych, rowerzystów, jeżdżących na „rolkach”, hulajnogach i uprawiających inne dyscypliny sportowe na drogach.
Powrót na górę strony
Polska Policja