Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpiecznie na drogach kujawsko-pomorskiego

Data publikacji 22.06.2008

Już dzisiaj kujawsko-pomorscy policjanci przeprowadzą działania pod kryptonimem "Bezpieczna droga". O godzinie 14:00 rozpoczną kontrole na trasach, które obejmują swoim zasięgiem większość powiatów regionu. Tym razem "pod lupę" zostaną wzięci kierowcy aut poruszających się po drogach krajowych nr 1, 5, 10, 15, 16, 25, 55, 62 i 80. kcje te mają na celu ograniczenie zdarzeń drogowych zwłaszcza ze skutkiem śmiertelnym, a także zapewnienie bezpieczeństwa podróżującym.

Nieprzestrzeganie dozwolonej prędkości, zapominanie o zapięciu pasów bezpieczeństwa, beztroskie przewożenie dzieci bez fotelików i jazda w stanie nietrzeźwym są najczęstszymi przyczynami wypadków, w których giną ludzie.

Drogi, na których policjanci przeprowadzą działania są jednymi z najbardziej uczęszczanych tras w naszym regionie. Od początku roku do 15 czerwca największą ilość wypadków policjanci zarejestrowali na wyjątkowo ruchliwej drodze krajowej nr 1. Tam w 43 wypadkach zginęło 11 osób, a 52 zostały ranne. Odnotowano też 877 kolizji. O 3 wypadki mniej wydarzyły się na „dziesiątce”, w nich śmierć poniosło 7 osób, 57 zostało rannych. Zgłoszono też 501 kolizji. Następną w kolejności drogą pod względem tej niechlubnej statystyki jest „piątka”. Doszło tam do 37 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 49 zostało rannych. Zanotowano 379 kolizji. Niewiele, bo tylko o 1 wypadek mniej wydarzył się na drodze krajowej nr 15, w nich 5 osób poniosło śmierć, 44 zostały ranne. Odnotowano natomiast zdecydowanie więcej kolizji, bo aż 501. Na drodze krajowej nr 25 w tym samym czasie w 29 wypadkach zginęło 5 osób, 31 zostało rannych, a na 80 w 27 zginęło 6 osób, a 33 zostały ranne. Stosunkowo najmniej zdarzeń drogowych zarejestrowano na drogach krajowych nr 16, 55 i 62. W sumie na tych trasach doszło do 12 wypadków, w których śmierć poniosło 5 osób, a 12 zostało rannych.

Niestety wciąż przybywa pojazdów na drogach, dlatego nie unikniemy zdarzeń z ich udziałem. Pocieszający może być fakt, że analogicznie do pierwszych pięciu miesięcy 2007r. ilość wypadków na drogach naszego województwa w 2008r. zmalała o 122, co oczywiście skutkuje mniejszą liczbą ofiar śmiertelnych i rannych.

Zatrważające są jednak nadal dane statystyczne dotyczące przypadków kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu. Niestety, mimo wielu przestróg, kar i piętnowania takiego zachowania od początku roku 2008 do końca maja w porównaniu z tym samym czasem w roku ubiegłym wzrosła liczba kierowców, którzy wsiadają za kółko po pijanemu i to aż o 145.

Jak zawsze, także i podczas tych działań, oczekujemy na sygnały od społeczeństwa, dotyczące właśnie pijanych kierowców. Dzisiaj na drogach będzie nas więcej, więc i szybciej będziemy w stanie na każdy taki sygnał zareagować.

Działania "Bezpieczna droga", wśród wielu innych akcji prowadzonych przez kujawsko-pomorskich policjantów będą kontynuowane tak często jak to możliwe.
Powrót na górę strony
Polska Policja