Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Match-fixing nie przeszedł dzięki postawie klubu piłkarskiego. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze postawiła zarzuty obywatelowi Mołdawii

Data publikacji 23.05.2023

Prokurator I Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przedstawiła zarzuty korupcyjne 37-letniemu obywatelowi Mołdawii. Ten na początku maja chciał skorumpować dyrektora klubu piłkarskiego obiecując mu pieniądze za korzystne rozstrzygnięcie piłkarskiego meczu. Klub niezwłocznie poinformował o sprawie Lubuską Policję, która przeprowadziła dalsze czynności operacyjne i procesowe. W ich wyniku 37-latek decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Nie przeszło kultowe powiedzenie z  „Piłkarskiego Pokera” – „Zapłacili za 3:0, to będzie 3:0”. Wszystko to dzięki wzorowej postawie przedstawicieli klubu piłkarskiego, którzy nie tylko nie przystali na korupcyjną propozycję 37-latka z Mołdawii, ale o całej sprawie natychmiast poinformowali Lubuską Policję. Cała sprawa miała miejsce na początku, kiedy to do dyrektora klubu zgłosił się mężczyzna i zaproponował osobom nim zarządzającym korzyść majątkową - za ustalony wynik meczu piłki nożnej. Piłkarski przekręt miał polegać na tym, że w pierwszej połowie meczu miały paść co najmniej trzy bramki. To miało gwarantować udzielającemu obietnicy korupcyjnej oraz innym osobom zysk w międzynarodowych firmach bukmacherskich. Z wysokim prawdopodobieństwem ten proceder został podjęty w ramach zjawiska „Match-fixing”-  czyli osiągania wysokich zysków w internetowych firmach bukmacherskich przez uczestników takich zakładów. Zjawisko to polega na typowaniu przez uczestników określonej liczby bramek. Aktualnie jest ono wykorzystywane przez grupy przestępcze do osiągania ogromnych zysków już w zakresie obstawiania przebiegu rozgrywek sportowych, a nie nawet ich finalnego wyniku.

Tę sprawę realizowali eksperci z Wydziału do Walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wiele dni prowadzili bardzo intensywne działania operacyjne za mężczyzną. Istniała obawa, że obcokrajowiec może opuścić granice naszego kraju. Tak się jednak nie stało dzięki skutecznej pracy lubuskich policjantów. 17 maja, po wcześniejszym ustaleniu danych personalnych mężczyzny oraz miejsca jego przebywania. Okazał się nim 37-letni obywatel Mołdawii. Ten zgodnie z dyspozycją artykułu 46 ust. 2 Ustawy o sporcie usłyszał zarzut związany z obietnicą udzielenia korzyści majątkowej w zamian za nieuczciwe zachowanie, mogące mieć wpływ na wynik lub przebieg zawodów. Prokuratura Okręgowa w Zielonej Górze wnioskowała w tej sprawie o areszt. Decyzją Sądu 37-letni obywatel Mołdawii najbliższe trzy miesiące spędzi w odosobnieniu. Za tego typu przestępstwo grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

Warto pamiętać, aby kluby, które mogą lub mogły mieć kontakt z obcokrajowcem składającemu podobne korzyści korupcyjne, proszone są o kontakt z Lubuską Policją bądź Prokuraturą Okręgową w Zielonej Górze.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / sc)

Powrót na górę strony