Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ratowanie życia pod ostrzałem. Ćwiczenia policyjnych kontrterrorystów i medyków

Data publikacji 24.05.2023

Lubuscy kontrterroryści zorganizowali ćwiczenia z udzielania pomocy medycznej przedszpitalnej w trudnych i niebezpiecznych warunkach bojowych. Scenariusze zakładały między innymi ratowanie rannych osób pod ostrzałem wroga. W szkoleniu, poza kontrterrorystami z Gorzowa i Szczecina, udział wzięli także medycy z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz podmiotów prywatnych.

Policyjni kontrterroryści to funkcjonariusze, którzy biorą udział w najbardziej niebezpiecznych i ryzykownych działaniach. Niejednokrotnie towarzyszy im przy tym poważne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego też, bardzo ważne jest szybkie i skuteczne udzielanie pomocy medycznej osobom rannym. To w warunkach bojowych, kiedy na przykład prowadzony jest ostrzał, stanowi wyjątkowo trudne zadanie. W takich sytuacjach profesjonalne działanie mundurowych jest możliwe tylko dzięki wcześniejszym, skrupulatnym szkoleniom.

Wiedzą o tym doskonale lubuscy kontrterroryści, którzy już po raz drugi zorganizowali specjalne ćwiczenia z zakresu udzielania przedszpitalnej pomocy medycznej w warunkach bojowych. 9 maja na poligonie wojskowym w Wędrzynie szkoliło się łącznie około 40 funkcjonariuszy z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Gorzowie Wielkopolskim i Szczecinie, a także medyków z Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz podmiotów prywatnych. Całe przedsięwzięcie odbywało się w kooperacji z Centrum Operacyjnym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Centralnym Pododdziałem Kontrterrorystycznym Policji „BOA”.

Ćwiczenia bazując na założeniach Medycyny Pola Walki (TCCC - Tactical combat casualty care) obejmowały kilka scenariuszy, którym towarzyszył wspólny cel – ratowanie ludzkiego życia. Policjanci i medycy udzielali pomocy osobom rannym w bardzo niebezpiecznych warunkach, na przykład pod ostrzałem wroga. Mundurowi musieli zrealizować postawione przed nimi zadania bojowe, zadbać o bezpieczeństwo medyków i umożliwić im skuteczne działanie. Dzięki wykorzystaniu śmigłowca Lotniczego Pogotowia ratunkowego, policyjnego lekkiego transportera opancerzonego, a także zaawansowanego sprzętu służącego do pozoracji medycznej, ćwiczenia wyglądały bardzo realistycznie.

 

młodszy aspirant Mateusz Sławek

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Powrót na górę strony