Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hołd dla Bohatera. 75. rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Data publikacji 25.05.2023

Żołnierz, patriota, bohater, którego całe życie było świadectwem miłości do Ojczyzny. Mowa o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim, którego 75. rocznicę śmierci obchodziliśmy w czwartkowy wieczór (25 maja). Oddając mu hołd, oddajemy cześć wszystkim, którzy walczyli o wolną, niepodległą Polskę. W tym ważnym dniu w imieniu lubuskich stróży prawa hołd Rotmistrzowi oddał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim, młodszy inspektor Rafał Banach.

Rotmistrz Witold Pilecki to bez wątpienia postać należąca do narodowego panteonu pamięci. Patriota, bohater, ale przede wszystkim żołnierz Wojska Polskiego, który w czasie II Wojny Światowej dobrowolnie trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz, aby tam zorganizować ruch oporu i pomóc w ucieczce przetrzymywanym członkom Tajnej Armii Polskiej, której był współorganizatorem. Dzięki jego bohaterskiej postawie cały świat dowiedział się o koszmarze, jaki nazistowscy oprawcy zgotowali więźniom obozu. Brał również czynny udział w Powstaniu Warszawskim oraz tworzeniu organizacji walczących o niepodległość i wolną Polskę. Po zakończeniu wojny, w 1947 roku został aresztowany przez ówczesne władze komunistyczne związku z nieprawdziwymi zarzutami, między innymi nielegalny, posiadaniem broni, przygotowywaniem zamachów zbrojnych czy posługiwanie się nielegalnymi dokumentami. W procesie sądowym skazany został na karę śmierci – wyrok wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy. Miejsce pochówku utajniono, a rodzinie nie wydano jego ciała.

W czwartkowy wieczór, punktualnie o godzinie 21:30, w 75. rocznicę śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego władze państwowe, samorządowe, żołnierze, funkcjonariusze służb mundurowych oraz mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego oddali hołd Bohaterowi. Przed pomnikiem Rotmistrza Witolda Pileckiego złożono wiązanki kwiatów i krótko przypomniano historię Jego życia i śmierci. Lubuskich stróży prawa reprezentował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim młodszy inspektor Rafał Banach.

„Dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik wojny z bolszewikami, żołnierz walczący z okupacją niemiecką i sowiecką, zamordowany przez komunistów, uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej” – te słowa widnieją na gorzowskim pomniku Rotmistrza Witolda Pileckiego.

Cześć i chwała Bohaterom!

 

komisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • Posterunek honorowy przed pomnikiem.
 • Warta honorowa przed pomnikiem.
 • Komendanci służb mundurowych podczas uroczystości.
 • Wojewoda Lubuski przemawia podczas uroczystości.
 • Orzeł na szczycie sztandaru.
 • Palący się znicz.
 • Żołnierz na uroczystościach rocznicowych.
 • Komendanci służb mundurowych oddają hołd.
 • Komendanci służb mundurowych na uroczystościach rocznicowych.
 • Ksiądz kapelan podczas modlitwy.
 • Uczestnicy uroczystości rocznicowych.
 • Czarno białe zdjęcie przedstawiające żołnierza podczas uroczystości rocznicowych.
Powrót na górę strony