Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wakacje, podróże, praca za granicą = handel ludźmi? NIE!

Data publikacji 26.05.2023

Handel ludźmi, to jeden z rodzajów przestępczości zorganizowanej, w którym ofiarą może stać się każdy z nas. Dlatego też podstawą jest edukacja społeczeństwa w tym zakresie. Policjanci krośnieńskiej komendy mając świadomość jak ważny jest to temat oraz jak istotne jest zauważenie samego problemu, organizują przedwakacyjne spotkania w szkołach ponadpodstawowych, w trakcie których przekazują najważniejsze informacje o procederze, a także wskazują na co należy zwrócić uwagę by podróże lub praca za granicą nie zamieniły się w koszmar i stanie się ofiarą handlu ludźmi.

Handel ludźmi,  czym jest? Jak go rozpoznać? Co mogę zrobić by nie stać się jego ofiarą? To tylko niektóre z zadanych przez policjantów pytań, w trakcie spotkań z młodzieżą.  W wielu przypadkach, podczas prezentacji tego tematu słyszy się szepty po co nam to, przecież mnie to nie dotyczy, stracony czas. Czy aby na pewno? Świat stoi dla nas otworem, co za tym idzie młodzi ludzie bardzo chętnie planują zagraniczne podróże czy też wyruszają za pracą. W wielu przypadkach żyją na spontanie i zdarza się, że wybierają atrakcyjne oferty bez szczegółowego ich sprawdzenia. Czy postępują rozsądnie? Z pewnością okoliczności takiego zachowania sprzyjają osobom zajmującym się procederem handlu ludźmi. Mając na względzie jak ważna jest to tematyka oraz fakt, że każdy z nas może stać się jego ofiarą, policjanci Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii krośnieńskiej komendy organizują spotkania we wszystkich szkołach ponadpodstawowych powiatu krośnieńskiego, w trakcie których zwiększają świadomość młodzieży na temat tego procederu oraz wskazują co należy zrobić by nie stać się jego ofiarą. Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w spotkaniu zamieszczamy informacje o tym, jak nie stać ofiarą handlu ludźmi.

Zanim wybierzemy się za granicę do pracy PAMIĘTAJMY, aby:

 • Dopełnić wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu - jeśli wyjeżdżasz na jego podstawie i ewentualnych pozwoleń, zgromadź inne konieczne do podjęcia pracy dokumenty np.: zaświadczenia potwierdzające Twoje kwalifikacje zawodowe).
 • Ubezpieczyć się (od następstw nieszczęśliwych wypadków i ewentualnych kosztów leczenia).
 • Sprawdzić, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferujący Ci pracę działa legalnie, tzn. czy jest zarejestrowany w KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) i posiada odpowiedni certyfikat (od l listopada 2005 certyfikaty wydaje Urząd Marszałka Województwa).
 • Upewnić się, że Twój pracodawca istnieje!
 • Dowiedzieć się o nim jak najwięcej - najlepiej od pośrednika. Poproś o adres, numer telefonu. Skontaktuj się z nim.
 • Dowiedzieć się, na co możesz liczyć ze strony pośrednika w razie kłopotów w pracy (np. w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub masz problemy z pracodawcą). Poproś o zobowiązanie na piśmie.
 • Dokładnie czytać wszystkie dokumenty, które pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiesz - pytaj!
 • Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, zawsze domagaj się pokwitowania!
 • Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz (paszportu, dowodu osobistego, wiz, pozwolenia na pracę, umowy o pracę) i zostaw bliskim (osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię.
 • Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię i nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy.
 • Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych z bliskimi (osobami, którym ufasz) np. raz w tygodniu o określonej porze. Ustal hasło, którym się posłużysz w przypadku ewentualnych kłopotów i niemożności powiedzenia tego wprost przez telefon: np. przekaż pozdrowienia dla kogoś, kto nie istnieje.

Zabierz ze sobą:

 1. Adres i numer telefonu najbliższego polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz. W razie jakichkolwiek kłopotów tam otrzymasz pomoc.
 2. Słownik lub rozmówki - jeśli nie jesteś pewna, czy dasz sobie radę z miejscowym językiem.
 3. Numer telefonu Poland direct z kraju, do którego jedziesz. Za minimalną opłatą lub za darmo będziesz mogła zatelefonować do Polski – tylko na numer telefonu stacjonarnego – nie komórki - o ile osoba, do której dzwonisz zgodzi się zapłacić za rozmowę. Telefonistka, która połączy rozmowę mówi po polsku.
 4. Numer telefonu organizacji pomagającej kobietom, migrantom czy osobom poszkodowanym w wyniku przestępstwa. Zwykle w takiej organizacji można uzyskać poradę i pomoc.
 5. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, która jest potwierdzeniem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia i jest uznawana w krajach Unii Europejskiej. Jeśli podczas pobytu za granicą zachorujesz NFZ pokryje koszty leczenia. Jednak nie wszystkie! Przed wyjazdem upewnij się, jakiego rodzaju koszty leczenia za granicą mogą być pokryte przez NFZ.
 6. Telefon komórkowy z aktywnym roamingiem.
 7. Pieniądze (może to być także karta kredytowa lub czeki). Zapas na „czarną godzinę", aby miała za co wrócić do Polski.

Pamiętaj za granicą:

 • Nikt więc, nie ma prawa więzić Cię, przetrzymywać ani zmuszać do czegokolwiek - także do pracy!
 • Masz prawo do obrony swoich praw!
 • Jeśli trafiłaś na policję - czy to jako poszkodowana czy jako podejrzana, masz prawo do tłumacza - domagaj się tego.

 Porady opracowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Więcej informacji znajdziesz na stronach:

Krajowego Centrum Interwencyjno – Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi, Handel ludźmi infolinia dla ofiar oraz poradnictwo przedwyjazdowe numer telefonu 22 628 0120

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia (KRAZ)

Fundacja LaStrada

 

komisarz Justyna Kulka

Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.27 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony