Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci, strażacy i ratownicy medyczni wspólnie ratowali życie 84-latka

Data publikacji 01.06.2023

Szybka reakcja policjantów z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego oleskiej komendy oraz działania ratownicze prowadzone wspólnie ze strażakami PSP pozwoliły na przywrócenie czynności życiowych mieszkańcowi Olesna, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Nieprzytomnemu mężczyźnie pierwszy pomocy udzielił patrolujący ten rejon policjant z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie. Po chwili na pomoc przyjechali kolejni policjanci - jeden z nich to kwalifikowany ratownik medyczny. 84-latek został przekazany w ręce służb medycznych i przetransportowany do szpitala.

Do zdarzenia doszło wczoraj około godziny 16.20 na oleskim rynku. Patrolujący ten rejon młodszy aspirant Rafał Surowiec zauważył leżącego na ziemi mężczyznę. Okazało, że starszy pan siedzący na ławce stracił przytomność.

Policjant od razu sprawdził jego funkcje życiowe, a kiedy okazało się, że doszło do nagłego zatrzymania krążenia, wspólnie z jednym ze świadków natychmiast podjął czynności ratownicze, bo w tej sytuacji liczyła się każda minuta.

Po chwili na miejsce dotarł drugi patrol Policji, na którego pokładzie był ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy starszy posterunkowy Daniel Habiński-Walczak i sierżant Tymoteusz Kabaszyn. Policjant-ratownik przejął resuscytację i prowadził ją do czasu przybycia strażaków z oleskiej PSP.

Dalsze wspólne działania służb, w tym użycie AED (automatyczny defibrylator zewnętrzny) doprowadziły do przywrócenia funkcji życiowych u 84-latka, który został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego i odwieziony do szpitala.

(KWP w Opolu / kp)

  • Rynek w Oleśnie. Na ziemi leży mężczyzna. Przy nim dwóch klęczy dwóch policjantów. Jeden z nich uciska rękami klatkę piersiową. Za głową leżącego klęczy mężczyzna w szarej koszulce i podtrzymuje głowę leżącego
  • Rynek w Oleśnie. Na ziemi leży mężczyzna. Na pierwszym planie policjant, który klęczy  i uciska ramionami klatkę piersiową. Po drugiej stronie trzech strażaków, jeden w hełmie ochronnym trzyma w ręce elektrodę od defibrylatora. Za głową leżącego klęczy mężczyzna , który podtrzymuje głowę
  • Oleski rynek. Na nim dwa policyjne radiowozy i dwa wozy bojowe Państwowej Straży Pożarnej
Powrót na górę strony