Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Handlarz podrobionymi elektronarzędziami w rękach jaworskich policjantów

Data publikacji 07.06.2023

Jaworscy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 25-letniego mężczyznę, kiedy ten oferował do sprzedaży podrobione narzędzia markowych firm. Funkcjonariusze znaleźli przy nim kilkadziesiąt sztuk narzędzi o wartości ponad 70 tysięcy złotych. Podejrzany usłyszał już zarzut łamania przepisów Ustawy o prawie własności przemysłowej. Czyn ten jest zagrożony karą do lat 2 pozbawienia wolności.

    W środę (31 maja br.) policjanci z jaworskiej drogówki udali się na parking jednego z centrów handlowych. Interwencja dotyczyła obcokrajowca, który miał zaczepiać wychodzących ze sklepu klientów i oferować im do sprzedaży elektronarzędzia w atrakcyjnych cenach. Rzeczy te miały znaki towarowe znanych firm.

Mundurowi, którzy przybyli na miejsce potwierdzili ten fakt. Sprzedawcą elektronarzędzi okazał się 25-letni obywatel Rumunii, który na handel przyjechał samochodem osobowym m-ki VW Golf. Podczas sprawdzenia samochodu, w bagażniku, funkcjonariusze znaleźli 97 opakowań z nowymi elektronarzędziami znanych marek oraz 9 opakowań markowych słuchawek bezprzewodowych.

Dalej sprzętem i zatrzymanym mężczyzną zajęli się jaworscy kryminalni. Po wstępnych oględzinach elektronarzędzi oraz przesłuchaniu zatrzymanego okazało się, że zabezpieczony sprzęt  to „podróbki”. Wstępne straty, na jakie narażone zostały firmy, których fałszywe produkty oferowane były do sprzedaży, wyniosły ponad 70 tysięcy złotych.

Śledczy przedstawili 25-latkowi zarzut łamania przepisów Ustawy o prawie własności przemysłowej. Czyn ten jest zagrożony karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Teraz przedstawiciele firm, których towar został podrobiony muszą potwierdzić brak jego autentyczności i na tej podstawie handlarz odpowie za przestępstwo określone w jednym z artykułów Ustawy o prawie własności przemysłowej. Kiedy policjanci dotrą do osób, które kupiły podrobione elektronarzędzia, handlarz może jeszcze odpowiedzieć za oszustwo. Sprawa ma charakter rozwojowy.

asp. Aleksandra Pieprzycka

Źródło: KPP w Jaworze
asp. szt. Ewa Kluczyńska
tel. 603 039 942

  • Na zdjęciu słuchawki douszne w opakowaniu.
  • Na zdjęciu duża ilość skrzynek narzędziowych znajdujących się w bagażniku radiowozu.
  • Na zdjęciu wkrętarka w walizce.
  • Na zdjęciu wkrętarka znajdująca się w walizce.
  • Na zdjęciu policjant prowadzi zatrzymanego mężczyznę.
  • Na zdjęciu opakowanie z elektronarzędziami.
Powrót na górę strony