Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

„Usprawnienie czesko-polskiej współpracy w walce z cyberprzestępczością”

Data publikacji 28.06.2023

Śląscy policjanci wzięli udział w konferencji podsumowującej projekt „Usprawnienie czesko-polskiej współpracy w walce z cyberprzestępczością”. Uczestnikami byli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z insp. Arturem Bednarkiem na czele, dolnośląscy policjanci z nadinsp. Dariuszem Wesołowskim oraz przedstawiciele opolskiej Policji ze swoim szefem – nadinsp. dr. Rafałem Kochańczykiem. Stronę czeską reprezentowali policjanci z Liberca, Ołomuńca, Pardubic, Ostravy, Hradca Kralove, jak również z przedstawiciele z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu.

Świat, w którym żyjemy jest zupełnie inny niż ten, który z młodych lat pamiętają nasi dziadkowie. Podstawową różnicą jest powszechny dostęp do internetu, za pośrednictwem którego możemy teraz pracować, uczyć się, robić zakupy, czy odbywać spotkania ze znajomymi. To doskonałe narzędzie bez wątpienia ułatwia nam życie, jednak musimy pamiętać, że tam gdzie my, tam mogą być i przestępcy, szukający okazji, by wzbogacić się naszym kosztem. 

Dlatego bardzo ważne jest, by zapobiegać i uświadamiać społeczeństwo o zagrożeniach czyhających w cyberprzestrzeni. Stąd narodził się pomysł realizacji polsko-czeskiego projektu, mającego usprawnić walkę z cyberprzestępczością.

Spotkanie podsumowujące dotychczasową współpracę odbyło się wczoraj w Ołomuńcu (Czechy).

Projekt realizowany był w latach 2019-2023 przy współpracy z komendami wojewódzkimi w Katowicach, Wrocławiu i Opolu oraz czeską Policją z Liberca, Ołomuńca, Pardubic, Ostravy, Hradca Kralove, jak również przedstawicielami Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu.

Działania podejmowane w ramach tego przedsięwzięcia, polegały w szczególności na opracowaniu kampanii profilaktycznych i informowaniu dzieci i młodzieży o zagrożeniach czyhających w sieci oraz wypracowaniu współpracy międzynarodowej w zakresie zwalczania cyberprzestępczości. Dodatkowo, w ramach projektu, powstała poradnia on-line, która oferuje bezpłatną i natychmiastową pomoc w rozwiązywaniu problemów ofiar cyberprzestępczości.

  • Miniaturowe flagi Polski i Czech stojące na biurku
  • Komendanci siedzący wśród gości konferencji
  • Mundurowi siedzący na sali konferencyjnej
  • Uczestnicy konferencji siedzący przed ekranem projektora
  • Uczestnicy konferencji na sali wykładowej
  • Uczestnicy konferencji siedzący przed ekranem projektora
Powrót na górę strony