Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

15 osób zatrzymanych do „vatówki”

Data publikacji 03.07.2023

Funkcjonariusze CBŚP oraz kujawsko-pomorskiej KAS zatrzymali 15 osób, z których 14 jest podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Z ustaleń śledztwa prowadzonego przez Pomorski pion PZ Prokuratury Krajowej wynika, że członkowie gangu posługiwali się fakturami VAT nieodzwierciedlającymi rzeczywistych transakcji gospodarczych w obrocie m.in. elektroniką czy środkami ochrony osobistej, zaniżając w ten sposób należne podatki i doprowadzając do uszczuplenia Skarbu Państwa na około 20 mln zł. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że członkowie grupy mogli wystawić nierzetelne faktury VAT na łączną kwotę około 103 mln zł.

Policjanci z Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Toruniu, pod nadzorem Pomorskiego Wydziału Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, zatrzymali 15 osób, które są podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Działania przeprowadzono na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego, dolnośląskiego i małopolskiego. W trakcie akcji funkcjonariusze zabezpieczyli dokumentację handlową i finansowo-księgową, laptopy, telefony oraz nośniki danych informatycznych, które poddawane są dokładnej analizie.

Według śledczych przestępczy proceder członków grupy polegał na stworzeniu sieci fikcyjnych podmiotów gospodarczych tzw. słupów, które wystawiały nierzetelne faktury w obrocie m.in. elektroniką czy środkami ochrony osobistej związanymi z pandemią COVID-19. W ten sposób grupa zaniżała należne podatki, doprowadzając do uszczuplenia Skarbu Państwa na około 20 mln zł. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli wystawić nierzetelne faktury VAT na łączną kwotę około 103 mln zł.

Zatrzymane osoby usłyszały w Pomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzuty tzw. zbrodni fakturowej oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Na podstawie zebranego materiału dowodowego trzech podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych na okres trzech miesięcy.

Sprawa jest rozwojowa, planowane są kolejne zatrzymania.

Materiał filmowy i zdjęciowy: CBSP, muzyka: Universal Production Music

  • policjanci w trakcie realizacji
  • policjanci w trakcie realizacji
  • policjanci w trakcie realizacji
Powrót na górę strony