Odpowiedzą za łapówki - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Odpowiedzą za łapówki

Data publikacji 24.06.2008

Policjanci z Kościana zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji zebrali dowody pozwalające na przedstawienie zarzutów oszustwa dwóm mężczyznom - mieszkańcowi Poznania oraz Kościana. 60-latek, członek zarządu jednej z poznańskich spółdzielni mieszkaniowych, podejrzewany jest o przyjmowanie łapówek, natomiast 30-letni pracownik firmy kościańskiej - o pomoc w tym procederze.

W maju tego roku kościański przedsiębiorca branży budowlanej złożył zawiadomienie o korupcyjnej działalności przedstawiciela instytucji, z którą prowadził interesy. Sprawę przejęli policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej i korupcji. Z ustaleń śledczych wynika, że w latach 2005 - 2007 członek zarządu jednej z poznańskich spółdzielni mieszkaniowych przyjął łapówki o łącznej kwocie blisko 200 tys. złotych od właściciela jednej z kościańskich firm. Pieniądze brał za wybór tej firmy do realizacji usług na rzecz spółdzielni. Jak wynika z zebranych w śledztwie materiałów, pieniądze przekazywane były w ratach, proporcjonalnie do zaawansowania realizacji zamówionych usług. Podejrzany korzyści majątkowe odbierał w siedzibie kościańskiej firmy, która swoje dotychczasowe usługi wykonane na przestrzeni 2 lat, wyceniła łącznie na kwotę blisko 1 miliona złotych. W nawiązaniu kontaktu, jak również w negocjacjach pomiędzy przedsiębiorcą a przedstawicielem spółdzielni, pomagał pracownik kościańskiej firmy, któremu prokuratura przedstawiła zarzut pomocnictwa w oszustwie.

Wobec podejrzanych zastosowano środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Mężczyznom grozi kara do 5 lat pozbawieni wolności.
Powrót na górę strony
Polska Policja