Polscy policjanci w Afganistanie - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Polscy policjanci w Afganistanie

Data publikacji 25.06.2008

Trzech polskich policjantów służy w misji w Afganistanie. Z jednym z nich spotkał się komendant główny Policji nadinsp. Andrzej Matejuk i jego zastępcy. Rozmowy dotyczyły kwestii bezpieczeństwa i potrzeb policjantów w tej trudnej służbie. Generał Matejuk pytał również o zadania wykonywanie przez funkcjonariuszy.

W afgańskiej misji służy trzech Polaków. Pierwszy z policjantów wyjechał do Kabulu w styczniu. Drugi dołączył w lutym, a trzeci - niespełna miesiąc później. Wszyscy są doświadczonymi policjantami w wieloletnim stażem i doświadczeniem zdobytym podczas misji pokojowych na Bałkanach.

Komendant główny Policji nadinsp. Andrzej Matejuk z zastępcami spotkał się wczoraj z podinsp. Ludwikiem Maćkowiakiem, który jako pierwszy wyjechał do Kabulu. Panowie rozmawiali o sytuacji w Afganistanie, problemach i potrzebach polskich policjantów. To bowiem jedna z najtrudniejszych misji polskich funkcjonariuszy. W Afganistanie nie ma dnia bez wybuchu miny-pułapki czy zajść w większych miastach.

Zadaniem naszych funkcjonariuszy jest przede wszystkim szkolenie afgańskich policjantów.

Misja Unii Europejskiej w Afganistanie

Policyjna Misja Unii Europejskiej w Afganistanie (EUPOL AFGHANISTAN) została ustanowiona na mocy decyzji Rady UE Nr 2007/369/CFSP z 30 maja 2007 roku z zadaniem współudziału w ustanowieniu odpowiednich i efektywnych warunków do utworzenia Policji Afganistanu wypełniającej swoje zadania zgodnie z międzynarodowymi standardami. Zadania misji w szczególności koncentrują się na monitorowaniu, doradztwie, mentoringu i szkoleniu afgańskiej Policji.
Misja EUPOL AFGHANISTAN , wypełniając swój mandat, ściśle współpracuje z GPPO (German Police Project Office) i innymi międzynarodowymi akcjami podejmowanymi na rzecz rozwoju afgańskiej Policji. Celem Misji jest połączenie indywidualnych działań poszczególnych państw pod patronatem UE na terytorium całego Afganistanu.
Misja w Afganistanie została wstępnie utworzona na okres 3 lat.

Planuje się, iż 1 kwietnia 2008 r. w Afganistanie będzie pełniło służbę 160 policjantów z UE oraz kilku państw stowarzyszonych (Kanada, Nowa Zelandia, Norwegia) oraz 40 cywilnych ekspertów.Skład i zadania kontyngentu policyjnego (EUPOL AFG) w ramach misji


Kilkunastoosobowy komponent policyjny (EUPOL) rozpoczął swoje działania już w połowie 2008. Praca polega na doradztwie, monitorowaniu i szkoleniu funkcjonariuszy organów ścigania oraz wymiaru sprawiedliwości w rejonie trwającego konfliktu zbrojnego, w warunkach zintensyfikowanej interwencji militarnej NATO.
Powyższe działania zostały podjęte z uwagi na istniejące warunki w tym kraju i bezradność miejscowych organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Poprzez realizacje zadań wynikających z mandatu, a więc funkcje monitorowania i doradzania lokalnej policji, a także pomoc w ich szkoleniu i wyposażaniu EUPOL wpływa na poprawę sytuacji, zapewnienie wzrostu bezpieczeństwa i porządku publicznego. Policjanci mają zapewnić także powrót uchodźców i stabilizację bezpieczeństwa na granicach. Ponadto EUPOL AFG inicjuje współpracę pomiędzy policją i innymi organami ścigania w multietnicznym społeczeństwie Afganistanu. Doradza kierownictwu cywilnemu i dowództwu wojskowemu misji ISAF. W ramach operacji Endouring Freedom doradza w kwestiach dotyczących organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Przeczytaj: Kolejny polski policjant na misji w Afganistanie

Więcej o misjach pokojowych przeczytasz tutaj

Zobacz zdjęcia z misji polskich policjantów w Afganistanie
Powrót na górę strony
Polska Policja