Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Patrole konne strzegą granicy z Białorusią

Data publikacji 05.08.2023

O bezpieczeństwo granicy wschodniej Państwa dbamy również przy wykorzystaniu koni. Taki duet niezwykle sprawdza się w trudnych warunkach terenowych jakie występują na granicy z Białorusią. Jesteśmy w stanie dotrzeć w miejsca trudno dostępne, gdzie nie wjadą służbowe pojazdy. Zwierzęta obecnie stacjonują w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.

Film Patrole konne strzegą granicy

Pobierz plik Patrole konne strzegą granicy (format mp4 - rozmiar 46.45 MB)

Wyjątkowe duety – policyjne konie i ich jeźdźcy strzegą nienaruszalności wschodniej granicy Państwa oraz terenów przygranicznych. Mundurowi na koniach patrolują teren wzdłuż rzeki Bug - naturalnej granicy z Białorusią. Sprawdzają również przygraniczne masywy leśne. Na koniach mundurowi są w stanie dotrzeć w miejsca trudno dostępne, takie do których nie dojadą pojazdami służbowymi.

Policjanci i konie służbowe z patrolu konnego.

Policyjni jeźdźcy mają lepszą widoczność i mogą z dalszej odległości dostrzec niebezpieczne sytuacje. Ponadto konie reagują na zagrożenie szybciej niż człowiek.

Policjanci na koniach podaczas patrolu.

Policjanci z Zespołu Konnego Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej w Tomaszowie Mazowieckim w składzie mł.asp. Agnieszka Walczak oraz mł.asp. Sławomir Sulgostowski podkreślają, że taki rodzaj służby jest połączeniem pracy z pasją. Służba wspólnie z Jaworem i Junatem daje im dużo satysfakcji i motywuje do działania. 

Patrol konny i słupek graniczny Polski.

Należy podkreślić, że koń, który pełni służbę w Policji musi przejść specjalistyczne szkolenie. Oswaja się tam z nietypowymi sytuacjami, hukiem czy też dymem. Konie, które obecnie patrolują wschodnią granicę stacjonują w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.

młodszy aspirant Małgorzata Skowrońska

 

  • Funkcjonariusze patrolują obszary graniczne na koniach.
Powrót na górę strony