Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W trakcie mszy zasłabł starszy mężczyzna. Na pomoc ruszył policjant

Data publikacji 07.08.2023

W trakcie mszy odprawianej w jednym z kościołów w Lubinie starszy mężczyzna niespodziewanie zasłabł w ławce. Na szczęście na miejscu był policjant z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie - aspirant Piotr Klubek, który natychmiast udzielił mu pomocy. Funkcjonariusz stwierdził brak oddechu i wyczuwalnego tętna, więc natychmiast przystąpił do reanimacji 88-letniego mężczyzny, aż do czasu powrotu funkcji życiowych u seniora. Lubinianin trafił pod opiekę specjalistów. Jego stan jest już dobry.

W jednym z kościołów na terenie miasta w minioną niedzielę (6.08.2023) doszło do zdarzenia, w którym uczestniczył będący w czasie wolnym od służby aspirant Piotr Klubek – policjant Wydziału Sztab Policji Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. W trakcie mszy świętej nagle zrobiło się zamieszanie, gdyż starszy mężczyzna stracił przytomność w ławce.

Bez wahania, wraz z innym mężczyzną, mundurowy wyniósł poszkodowanego z ławki, a następnie w związku z podjęciem czynności ratunkowych stwierdził u seniora brak tętna, brak oddechu, zasinienie twarzy i zanik funkcji życiowych. Policjant natychmiast rozpoczął reanimację, którą kontynuował do czasu, kiedy 88-latek odzyskał oddech. W trakcie akcji ratowniczej funkcjonariuszowi pomagał inny mężczyzna.

Dzięki prowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez aspiranta Piotra Klubka i innego mężczyznę, mieszkaniec Lubina odzyskał funkcje życiowe i wrócił mu oddech. Funkcjonariusz monitorował stan zdrowia seniora do czasu przyjazdu zespołu pogotowia ratunkowego, który zabrał mężczyznę do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Tylko szybka i fachowa pomoc przedmedyczna wykonana przez policjanta, tak naprawdę uratowała życie tego człowieka. Jego profesjonalizm pozwolił na przywrócenie czynności życiowych mężczyzny.

Pamiętajmy, że taka sytuacja może spotkać każdego, nie wahajmy się pomóc, gdyż liczy się każda minuta!

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony