Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Walczą z "piratami" także w Internecie

Data publikacji 15.07.2006

Naruszanie własności intelektualnej, to najszybciej ewoluująca forma przestępczości. Kilka lat temu jej dominującą formą był handel nielegalnymi CD z łóżek polowych na bazarach. Dziś jej główny nurt przeniósł się do Internetu. Do walki z nowymi formami przestępczości potrzebne są nowe narzędzia. Ich wypracowanie jest głównym zadaniem powstałej grupy roboczej "Internet".

Grupa "Internet" i grupa "Stadion" zajmująca się zwalczaniem piractwa bazarowego i targowiskowego zostały powołane do życia przez międzyresortowy Zespół ds. Przeciwdziałania Naruszeniom Praw Autorskich i Praw Pokrewnych, działający pod przewodnictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W skład grupy "Internet", oprócz policjantów Biura Kryminalnego KGP, którzy będą koordynować jej prace, weszli prokuratorzy, celnicy, policjanci z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, przedstawiciele Związku Producentów Audio Video, ZAiKS-u, Polskiej Izby Wydawców Prasy, Urzędu Patentowego RP i CERT-u.

Członkowie grupy będą - m.in. na bieżąco monitorując zjawisko naruszania własności intelektualnej czy kształt ustawodawstwa stosowanego w innych krajach - definiować czynniki utrudniające zwalczanie tej formy przestępczości i zgłaszać propozycje zmian w prawie, które pozwolą te przeszkody usunąć. Będą też na bieżąco koordynować konkretne akcje przeprowadzane na terenie całej Polski a wymierzone w przestępców naruszających prawa autorskie.

Grupa spełnia także ważną rolę stałej wymiany informacji. Jej członkowie będą wspólnie pracować nad zmianą postaw społecznych, gdyż naruszenie praw autorskich jest zbyt często i zbyt łatwo usprawiedliwiane.

Innym ważnym zadaniem grupy będzie formułowanie propozycji odnośnie kierunków kształcenia policjantów zaangażowanych w zwalczanie przestępczości intelektualnej.

Grupa będzie się zbierać co kilka tygodni. Oprócz wdrażanych na bieżąco pomysłów i przedsięwzięć efekty jej prac zostaną uwzględnione w rządowej Strategii na Rzecz Ochrony Własności Intelektualnej.

Powrót na górę strony