Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Tymczasowy areszt za udział w oszustwie metodą „na policjanta”

Data publikacji 16.08.2023

Wspólne działania policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy i Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu doprowadziły do zatrzymania 21-latka, który podając się za funkcjonariusza Policji, wyłudził od 85-letniej mieszkanki powiatu trzebnickiego biżuterię oraz pieniądze o wartości przekraczającej 22 tysiące złotych. Sprawca usłyszał już zarzut i został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

27 lipca br. policjanci trzebnickiej komendy przyjęli zgłoszenie od 85-letniej mieszkanki powiatu trzebnickiego o oszustwie na jej szkodę, do którego miało dojść dzień wcześniej. Wówczas do kobiety zadzwonił mężczyzna, przedstawiając się jako policjant.

Poinformował seniorkę, że jej oszczędności są zagrożone w związku z czym prowadzona jest akcja Policji w celu zatrzymania sprawców. Następnie przekonał kobietę, aby do reklamówki zapakowała całą posiadaną biżuterię oraz kartę bankomatową wraz z numerem PIN, które po zakończeniu czynności zostaną jej zwrócone. Kierowana instrukcjami fałszywego policjanta seniorka przekonana, że bierze udział w tajnej akcji policyjnej, zrobiła to, o co prosił ją rozmówca.

Jeszcze tego samego dnia oszust dokonał wypłaty środków pieniężnych z konta pokrzywdzonej. Mieszkanka powiatu trzebnickiego łącznie została oszukana na kwotę przekraczającą 22 tysiące złotych.

Policjanci kryminalni trzebnickiej komendy od razu po otrzymaniu zgłoszenia o oszustwie zajęli się sprawą. Szeroko zakrojona praca operacyjna trzebnickich policjantów wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji z Wrocławia doprowadziła ich do 21-latka.

W czwartek 10 sierpnia na jednej z ulic Olsztyna stróże prawa zatrzymali jednego z podejrzanych w tej sprawie. Mężczyzna nie spodziewał się wizyty policjantów. W trakcie sprawdzenia mieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli aparaty telefoniczne, które służyły do popełnienia przestępstwa.

Analiza zebranych materiałów dowodowych pozwoliła na przedstawienie zatrzymanemu 21-latkowi zarzutu oszustwa oraz posługiwania się dokumentem innej osoby. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował wobec podejrzanego areszt tymczasowy.

Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Powyższy przypadek wskazuje, że starsi ludzie nadal ślepo wierzą swoim rozmówcom, i mimo braku potwierdzania słów zasłyszanych podczas telefonicznej rozmowy, przekazują nieznanym osobom wszystkie cenne i wartościowe dla nich mienie. Rozmawiajmy z seniorami w naszych rodzinach, aby pod żadnym pozorem nie dali się wciągnąć w „akcję” wymyśloną przez oszustów!

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony